Başarılı Sporcu İsteniyorsa
Ali Kandemir

Başarılı Sporcu İsteniyorsa

Advert

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ülkemizde uluslararası başarılı sporcular çıkması adına birçok proje gerçekleştirilmektedir. Bunlara ilave olarak, her zaman gündemde olmasına karşın bir türlü hayata geçmeyen-geçirilemeyen TEOG sınavlarında, başarılı ve umut vaat eden genç lisanslı sporculara ilave puan verilmesini tekrar hatırlatmak istiyorum. Bunun gerekliliğine ilişkin birkaç cümle yazmak istedim.

Başarılı sporcuların ülkelerin tanıtımındaki rolleri çok büyüktür.   Aynı zamanda sağlıklı birey adayları için bir rol modeldir. Bu amaca yönelik olarak da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni müfredatta başarılı sporcularımız öne çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunlar tek başına yeterli olmayıp bu konuda destekleyici adımları da atmak gerek.

Dünyaca ünlü eğitimci ve teorisyen Harvard Üniversitesi profesörlerinden Howard Gardner’ın dilimize de çevrilmiş “Geleceği İnşa Edecek 5 Zihin” adlı muhteşem bir kitabı vardır.  Bu kitapta geliştirilmesi gereken beş zihinden söz eder. Bunlar; etik zihin, saygılı zihin, yaratıcı zihin, sentezci zihin ve disiplin zihnidir. İlk dört zihinde doğuştan gelen yetenekleriniz bile olsa disiplin zihnine sahip olmadığınızda, başka bir ifade ile disiplinli çalışmadığınızda başarısızlığın kaçınılmaz olacağı vurgulanmaktadır. Bu durum kitapta örnekleriyle de desteklenmektedir.

Genel olarak uluslararası düzeydeki  sporcuların tek başına yetenekleri ile bu seviyelere geldiğini düşünürüz. Disiplinli ve sıkı çalışmanın daha etkili olduğunu hep göz ardı ederiz. Milli Eğitim Bakanlığımızın da hedef gösterdiği sporcular seviyesine ancak ve ancak küçük yaşlardan itibaren haftanın hemen hemen her günü sıkı idmanlar yapılarak ulaşılabilir. Bırakın aylarca ara vermeyi, birkaç günlük kesintiler bile sporcunun performansını düşürmektedir. Ülkemizde başarılı  ve hedef gösterilen sporcular olma yolunda ilerleyen genç öğrencilerimiz aynı zamanda çok sıkı bir şekilde TEOG sınavlarına hazırlanmak zorunda kalmaktadır. Bu sınavlarda Milli olanların dışında lisanslı sporculara herhangi bir destek puanı öngörülmemektedir. Kaldı ki yüzme sporu başta olmak üzere birçok branşlarda TEOG döneminde bir öğrenci milli olma yaşına bile henüz ulaşmamış olabilmektedir.  TEOG sınavlarının kişisel geleceği belirlemedeki kritik durumu dikkate alındığında ise, aileler birçok yetenekli ve gelecekte adından söz ettirebilecek sporcu adayı çocuklarına çok sevdikleri ve uzun süre emek verdikleri sporu bıraktırmak zorunda kalmaktadır.

Son tahlilde; gençlerimize başarılı sporcu olmayı hedef gösterirken yollarını da kolaylaştırmak gerek. Bunlardan birisi de TEOG sınavında ilave puan katkısı.

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!