Akademisyenlerden Beklentiler
Ali Kandemir

Akademisyenlerden Beklentiler

Advert

Akademisyenler bir ülkenin ve insanlığın düşünce ve sorunlara çözümler üreten beyinleridir. Günümüzde, en büyük gücün bilgi ve bilgi temelli yenilikçilik olduğu varsayıldığında akademisyenlerin bir ülke için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Başka bir ifade ile ülkelerin gücü bir bakıma akademisyenlerinin ürettiği bilgiden gelir.

Bilgi üretimi nitelikli akademisyenlerin işidir. Nitelikli akademisyenler;  sürekli bilineni tekrar etmez, yeniyi arar, bilimin doğasını özümsemiştir. Alanıyla ilgili ülke ve dünyadaki bilimsel gelişmelerin takipçisidir, toplumun sorunlarına duyarlıdır, sürekli sorunlardan şikâyetçi değil, sorunlarda çözümünün parçasıdır. Düşünce üreten bir kafa disiplinine sahiptir. Dünya görüşünü, doğruluğu az çok sınanmış bilgiler belirler, kararlarını beklentiler değil, sonuçları şekillendirir. Objektiftir, eleştiricidir, etik değerlere bağlıdır. Topluma ve insanlığa karşı sorumluluklarını bilir. Liyakat en önemli düsturlarındandır.

Özgün bilimsel çalışmalarının yanında, alanıyla ilgili toplumun eğitilmesi, gelişmesi ve ürettiği bilgilerin toplumca kullanılması konularında aktiftir. Kararları veriye dayanır. Kamu ve sivil toplum örgütlerine verdiği destek ile deneyimini topluma aktarır. İçinde bulunduğu toplumu yok saymaz. Önerileri ve talepleri makul ve mantıklıdır. Ünvanlarını üstünlük için değil, hizmet için kullanır. Temel hedefi yayın sayısını değil, niteliğini artırmaktır. Ukala ve saygısız değil, fakat bir parça asidir. Bulmak, keşfetmek ve üretmek en öncelikli işidir.

Zaman zaman toplumda akademisyenlere karşı bazen haklı, bazen de haksız tepkiler yükselmektedir. Elbette akademisyenler eleştirilemez değildir. Çok başarılı örnekler olmasına karşın, Türkiye’de genel olarak akademisyenlerin ülkemiz ve insanlık için istenilen katkıyı sağlayamadığını düşünenlerdenim. Fakat eleştiri ve beklentiler, onların yukarıda özetlemeye çalıştığım özellikleriyle şekillenen misyonlarını yerine getiremediği düşünülen konular üzerinden olmalıdır. Aksi durum, hem akademik camiaya hem de ülkemize zarar verecektir.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!