Televizyonlarda eksik olan
Ali Kandemir

Televizyonlarda eksik olan

Advert

Televizyon hayatımızı yönlendiren en önemli araçların başında yer almaktadır. Yaygın kullanımı ve kullanım kolaylığı nedeniyle insanları yönlendirmek, bilgilendirmek, eğitmek, motive etmek vb. konularda geniş kitlelere ulaşmanın en ucuz yollarından birisidir televizyon.

Hele hele okuma alışkanlığının istenilen seviyede olmadığı toplumlarda ise insanların neredeyse hayatını yönlendiren en önemli araç niteliğindedir. Televizyon kanalları aracılığı ile yasalara aykırı olmadığı sürece topluma yönelik her tür programın yapılması ve halka ulaştırılması gayet doğaldır.  Günümüzde bu bir ihtiyaçtır aynı zamanda.

Bununla birlikte ülkemizde geniş kesimlere ulaşan televizyon kanallarında toplumun kaliteli eğitim konusunda farkındalığını artıracak eğitim programları neredeyse yok denecek düzeyde. Güçlü toplumların güçlü bir eğitim sistemine sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Devlet ne kadar yatırım yapsa da tek başına bir ülkedeki eğitim sorununun üstesinden gelemez. Ülkede eğitimin önemine, bu alanda ne olup bittiğine ilgi duyacak vatandaş iklimine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu vatandaş ikliminin oluşmasında kullanılabilecek en etkili araçların başında televizyon kanalları gelmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ve şu sıralarda pek çok üniversitelerde yeni bir eğitim-öğretim yılına başlanmıştır. Hepimizin arzusu; hiç olmasa eğitim-öğretim yılı başlarında da olsa televizyon kanallarında eğitimin sorunlarının masaya yatırıldığı, eğitime ait ülke verilerinin, bu konuda ulusal ve uluslararası hazırlanmış raporlarda yer alan sonuçların ne anlama geldiğine ilişkin sonuçların irdelendiği ve geleceğe yönelik neler yapmamız gerektiğine ait topluma açık, uzmanlarınca enine boyuna tartışmaların yapıldığı programlar görmektir.

Eğitim üzerine düzenli televizyon kanallarında yapılacak düzenli programlar ülkemizin geleceği için hayati öneme sahip eğitim konusunu sürekli gündemde tutulmasına neden olacaktır. Ayrıca söz konusu programların etkisi ile zaman içinde eğitim politikalarının gündelik akışa göre belirlenmesinden vazgeçilerek farkındalığa sahip geniş toplum kesiminin yönlendirmesi ile bilgi temelli olacaktır.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!