İstanbul’daki Trabzon entegre olurken medyanın rolü ne olmalı?

İstanbul’daki Trabzon medyası, bu entegrasyon sürecine olumlu katkı yapacaksa gerçekleri saklayarak, üstünü örterek değil açıkça yazarak yapacaktır. İstanbul’daki Trabzon’un da bunun gereği ve yeteri kadar farkına varması gerekmektedir. Kim daha önce farkına varırsa o kadar kazançlı çıkacaktır.

İstanbul’daki Trabzon entegre olurken medyanın rolü ne olmalı?
İstanbul’daki Trabzon entegre olurken medyanın rolü ne olmalı? Admin
Advert

Trabzonlular İstanbul’da eskiden gurbetteydi, diğer bütün hemşehri grupları gibi. O zamanlar yalnızca yakınlarındaki hemşehrileriyle tanışıyor, görüşüyorlardı. Hem ulaşım ve iletişim imkanları yetersiz olduğundan hem de öyle bir ihtiyaç hasıl olmadığından, İstanbul’un diğer semtlerinde ikamet eden hemşehrileriyle herhangi bir iletişim ve ilişkileri yoktu. Ya da çok düşük seviyedeydi. Herkes hayata bir tarafından tutunmaya çalışıyordu.

Bu safha geride kaldı. Artık gurbette yaşamıyorlar, yerleşik hayata geçtiler. Hem ulaşım ve iletişim imkanlarının gelişmesinden hem de yerleşik hayatın getirdiği bazı yeni gelişmelerden ötürü İstanbul’un diğer semtlerindeki hemşehrileriyle daha fazla görüşüyorlar, ilişkiler kurma ihtiyacı hissediyorlar. Yani kısaca, İstanbul’daki Trabzon bir entegrasyon süreci yaşıyor.

Eskiden gurbet hayatı yaşarken hayata tutunmaya çalışan insanlar, şimdi hayatın içinde daha iyi pozisyonlar elde etmek istiyorlar. Şöyle bir örnek verebiliriz: İstanbul Barosu’nda herhangi bir organda görev almak isteyen bir Trabzonlu avukat, İstanbul’un öbür ucunda yaşayan ya da görev yapan bir avukat hemşehrisinin desteğini istemek durumundadır. Örneği diğer meslek gruplarına da uyarlayabilir, genişletebilirsiniz. Ticaret Odası, Mimarlar ve Mühendisler Odası vs, vs...

Sözünü ettiğimiz bu entegrasyon hadisesi çok güzel bir gelişmedir, ancak süreç içerisinde Trabzonluların hem kendi aralarında hem de diğer insanlarla bir takım sıkıntılar yaşaması kaçınılmaz ve normaldir.

Evet, Trabzonluların gurbet hayatı devam ederken, İstanbul’daki hemşehri kutsal bir yol arkadaşıydı. Çünkü gurbetçiliğin getirdiği bir mağduriyet hali olduğu varsayılıyordu, hemşehri hemşehrisiyle hiçbir hal ve şartta kötü olmamalıydı. Zaten paylaşılacak çok büyük bir şey de yoktu.

Pekâlâ, medya bu sürecin neresindedir ya da neresinde olmalıdır? Sürece olumlu katkıda bulunabilmek için nasıl bir habercilik politikası gütmelidir? (Tabii medya derken İstanbul’da görev yapan Trabzon medyasından söz ediyoruz, yoksa İstanbul’daki Trabzon’un ahvali ulusal medyanın da Trabzon’da faaliyet gösteren Trabzon medyasının da umurunda değildir)

Eskiden kolaydı haber işi. “Trabzonlular buluştular, hasret giderdiler, çok büyük bir horon halkası kurdular, doyasıya eğlendiler, sonra dağıldılar” Yazdın mı oldu bittiydi. Birkaç da fotoğraf koydun mu tamamdı. Çünkü olan biten tam da buydu ve haber o zaman gerçeği yansıtıyordu.

Şimdi öyle değil. Arada bir sürü sıkıntılar yaşanıyor ve medya bu sıkıntıları haber yapmak, yazmak durumundadır. Yazmadığı takdirde gerçekleri saklamış, görevini yapmamış olur. İstanbul’daki Trabzon medyası, bu entegrasyon sürecine olumlu katkı yapacaksa gerçekleri saklayarak, üstünü örterek değil açıkça yazarak yapacaktır.

İstanbul’daki Trabzon ise bırakın bu sıkıntıları haber yapmayı, hâlâ o eski gurbet hayatındaki haberciliği devam ettirmemizi bekliyor. Yani gece muhteşem oldu, Trabzonlular buluşup hasret giderdi, horon oynadı, bir sonraki etkinlikte bir araya gelmek üzere dağıldı.

Bakın tekrar üstünden geçiyorum, hem de ispirtolu kalemle:

İstanbul’daki Trabzon sevindirici bir entegrasyon süreci yaşıyor, bu sürecin ilerleyen aşamalarında daha güçlü bir Trabzon varlığının ortaya çıkacağı aşikârdır. Amma ve lakin, bu süreç sıkıntısız geçmeyecektir, bu da son derece doğaldır. Medyanın bu sürece en olumlu katkısı, yaşanan sıkıntıları yazıp çizmektir, haberleştirmektir. İlk anda rahatsız edici gelse de süreç ve sonuçta faydalı ve sağlıklı olacaktır.

İstanbul’daki Trabzon medyası olarak, bu süreçte bizim haberlerimiz de her geçen gün daha değerli hale gelmektedir. İstanbul’daki Trabzon’un da bunun gereği ve yeteri kadar farkına varması gerekmektedir. Kim daha önce farkına varırsa o kadar kazançlı çıkacaktır.

Trabzon İstanbul İstanbul'daki Trabzon İstanbul'daki Trabzon Medyası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg