Gazeteci yazar Zeki Al hayatını kaybetti

Giresunlu emekli öğretmen, gazeteci, yazar, besteci ve desinatör Zeki Al tedavi gördüğü Yalova Atakent Hastanesinde hayata veda etti.

Gazeteci yazar Zeki Al hayatını kaybetti
Gazeteci yazar Zeki Al hayatını kaybetti Yonetici
Advert

Giresunlu emekli öğretmen, gazeteci, yazar, besteci ve desinatör Zeki Al tedavi gördüğü Yalova Atakent Hastanesinde vefat etti. Zeki Al, bir süredir muzdarip olduğu akciğer kanseri nedeniyle solunum yetersizliğinin artması sonucu kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada cenazenin uzun süre yaşadıkları Sakarya Akyazı Kuzuluk’ta toprağa verileceği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu, “Zeki Al hürmet ettiğimiz ve sevdiğimiz bir abimizdi. Emekli öğretmenliği yanında her zaman gıpta ettiğimiz enerjisi ile bizleri sollayan haberlere imza attı. Sadece imza atmakla kalmadı, çeşitli gazete ve internet gazetelerinde yazıları yayınlandı. Çok önemli başarılar elde etti. Bunun yanında kızları ile beraber desinatörlük yaptı. Türkü sözü yazdığını ve besteler yaptığını çok sonraları öğrensek de bunu kitaplaştırmayı başaran nadir insanlardan oldu. Kalbi her zaman Giresun için attı. Giresun’un ulusal medyada temsil edilmeden gelişemeyeceğine inanıyordu. Günlük ulusal gazete ve ulusal bazda yayın yapan Giresun TV’si olması gerektiğini son ana kadar dillendirdi. Birlikte bir grup arkadaşımızla Giresun Medya Platformu (GİRMEP)’i kurduk. Ancak çok heyecanlı ve tez canlı olduğundan müddet sora ayrıldı ama irtibatımız hiçbir zaman kopmadı.

Zeki Al abimiz, üç yıl önce hastalanınca bizleri üzdü. Bu süre içinde bile heyecanından hiçbir şey kaybetmedi; çalışmaya ve üretmeye devam etti. Son güne kadar yazdı çizdi. Öyle ki yayınladığı fotoğrafları görenler hep gezdiğini sandı. Hastaneye giderken bile son vedasını yazdı. Büyük bir değerimizi kaybettik, Allah rahmet eylesin” dedi.

Salih Zeki AL Kimdir?

Salih Zeki AL 27 Aralık 1947 yılında Espiye'de doğdu. İlkokulu Giresun merkez Kemaliye, Çaldağ, İnişdibi'nde ve Dereli Gengene'de, ortaokulu Giresun Ticaret Lisesi ile Bulancak'ta, liseyi, Giresun Lisesi ile Giresun Kız Öğretmen Okulu'nda, Üniversiteyi Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde okudu. 25 yıl sınıf, 16 yıl ortaokul ve liselerde müzik öğretmenliği yaptı. 54 yıldır folklor, turizm, spor ve sanat ağırlıklı yazıları yerel ve ulusal gazetelerde yayınlandı. Yazıları "Giresun Gündem" ile Trabzon "Taka", Belçika “Yenihisar" gazetelerinde yazıları yayınlanmıştır. 1999 ile 2004 arası Cağaloğlu'nda Denge Yayınları'nda düzeltmen ve kitap resimleme sanatı üzerine çalıştı. Ayrıca yazarın ilköğretim okulları ve kolejler için yazılmış kitaplarda imzası vardır.

Yazar, Mavi Karadeniz TV'de "Karadeniz'de Spor" ile "Mavi Gündem" programlarında sunucu olarak yer aldı. Söz ve müziği kendisine ait 21 eserden oluşan ilk kitabı 2018'de çıktı. 9 Eseri klip olarak TV'lerde yayınlandı. Sözü ve müziği kendisine ait olan ve 64 eserden oluşan türküleri ile içinde anıları, türkü sözleri ile sanat fotoları yer alan ikinci kitabını 2020 yılında yayınladı. Yazar, beste türkülerinin yanı sıra, basın yoluyla çıkan yazıları ile görev aldığı TV programlarını internetten, şahsi blogunda ve çeşitli sanat, spor, kültür ile turizm dergilerinde yayınlamıştır. 49 yıl ara verdiği THM çalışmalarına 2018 yılında tekrar başlayan yazar, birçok türkü yazmış ve bestelemiştir.

Zeki Al evli ve iki kız babasıydı.

 

 

 

Giresun Medya Espiye Zeki Al Giresun Medya Platformu İbrahim Balcıoğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg