Tayfun Pirselimoğlu'na en iyi yönetmen ödülü

Trabzonlu yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, dün akşam ödül töreni gerçekleşen 58. Altın Portakal Film Festivali’nde “Kerr” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü aldı.

Tayfun Pirselimoğlu'na en iyi yönetmen ödülü
Tayfun Pirselimoğlu'na en iyi yönetmen ödülü Yonetici
Advert

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 58. Altın Portakal Film Festivali dün akşam Antalya Kapalı Spor Salonu’ndaki ödül töreni ile sona erdi. Festivalde En İyi Yönetmen Ödülü “Kerr” filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na layık görüldü.

Tayfun Pirselimoğlu kimdir?

1959 yılında Trabzon'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra Viyana'ya gitti; Hochschule für Angewendte Kunst'ta (Viyana Uygulamalı Güzel Sanatlar Akademisi) resim ve gravür okudu. Viyana, İstanbul, Ankara, Budapeşte, Tallinn gibi birçok şehirde sergiler açtı, ortak sergilere katıldı. Senaryo yazımı, sinema ve resmî konularda kurucuları arasında olduğu bağımsız bir sanat inisiyatifi olan Akademie Genius'ta dersler verdi. Viyana, Atina, Ankara'da sinema konusunda atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Pirselimoğlu dört roman (Çöl Masalları, Kayıp Şahıslar Albümü, Malihulya, Şehrin Kuleleri) ve bir hikâye kitabının (Otel Odaları) yazarıdır. Sinema kariyerine senaryo yazarlığı ile başladı; birçok kısa ve uzun film senaryosu yazdı. Çok sayıda ödüller alan, ilk kısa filmi Dayım'ı 1999'da, ikinci kısa filmi IL Silenzio e'Doro'yu (Sükût Altındır) 2002'de çekti. Birçok ödül kazanan ilk uzun metrajlı filmi Hiçbiryerde'yi 2002'de çekti. Rıza (2007), Pus (2009) ve Saç (2010) adlı filmlerden oluşan 'Vicdan ve Ölüm' temalı üçlemesi ise bu filmin ardından geldi. Ben O Değilim (2013) ve Yol Kenarı (2017) filmleriyle birçok festivalden ödül aldı.

Antalya Altın Portakal Film festivali Kerr Tayfun Pirselimoğlu En iyi yönetmen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg