Panama Belgeleri ve Zenginin: Tek Devlet Dönemi
İbrahim Hakkı Gündoğdu

Panama Belgeleri ve Zenginin: Tek Devlet Dönemi

Advert

Panama belgeleri daha açıklanmadan epey önce böyle bir olayın patlak vereceğini “Küresel Sermaye Vatansız Canavar” başlığında yazdık.

Dostlarımız “çok önemli bir öngörü” diyor. Eyvallah. Görünen köy kılavuz istemez.

Son cümle olarak şunu söylemiştik: “Gelecekte iyice vatansız olacak şu “parayı yönetenleri yönetenler” hangi süper gücün başına bela olacak hiç belli olmayacak,  göreceksiniz!”

Bakın, hiç tahmin edilemeyecek küçücük bir Panama devleti bile kara para aklama sisteminin içine girebiliyor. Gerisini varın siz düşünün.

En önemlisi bütün büyük ve güvenilir devletler bu kumpasın içinde bulunuyor.
Aslında kumpasın içinde bulunmuyor, ‘parayı yönetenleri yönetenler’e boyun eğmeyenler kumpasa getiriliyor. Bunlar büyük emperyal devletler de olsa eğer milli gelirini bu egemen sermayeye peşkeş çektirmiyorsa çekeceği var. Oluyor da.

Artık şu çok alenen ortaya çıktı ki: sınırlar kalktı, devletler yok oldu. Irk, devlet, vize, sınır sadece fakirler için. Evet, artık sadece fakirlerin devleti ve ırkı olacak… Zenginler epey zamandır bunları dert etmez bir şekilde yaşıyordu zaten. Lakin şimdi yepyeni dünya düzeninde, küresel sermaye hükümranlığında zenginin sınırları kalktı. Zenginin artık ne ırkı var ne de devleti. Dünya tek devlet ve hükümran o.

Milli devletler bu konuda “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” derse, göreceksiniz çok kısa zamanda bu yılan onları da sokacaktır. Bu küresel sermaye güçlendikçe canavarlaşacaktır ve acımasız olacaktır.

Burada ilk anda iyi görünen bir taraf şudur ki: artık süper güç dediğimiz ABD’nin ve AD’nin pabucu dama atılmaktadır. Bu bir yere kadardır.
Çünkü “Parayı Yönetenleri Yönetenler” ne kadar gizemli ve ulaşılmaz da olsa bu dünyanın içindedir ve bugüne kadar dünyayı yöneten emperyallerin de eli armut toplamamaktadır. Onlar da çare arayıp çözüm üreteceklerdir.

Demem o ki nihayetinde bu güçler önce birinci dünya savaşı ve ikinci dünya savaşı gibi önce savaşacaklardır. Birbirlerine çok fazla zarar verdiklerini anladıkları an birleşecekler ve halka döneceklerdir.

Ne olacaksa bilinçli olmayan hep sömürülen bu dünya halklarına olacaktır.
Demektir ki gelecekte dünya halkları daha acımasız ve daha canavarca sömürülerek yönetilecektir.
Bence, ey halk uyanın ve milli devletlerinize sahip çıkın yoksa bu günlerinizi bile mumla ararsınız…

Benden söylemesi…

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg