Hesap sormazsak, yüzde 50,1...
Bülent Şirin

Hesap sormazsak, yüzde 50,1...

Advert

Geçen hafta sonu Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun kahvaltılı toplantısında konuşan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın bir ifadesi sanırım dikkatlerden kaçtı. Konuya değinen olduysa da ben görmedim.

Usta, konuşmasının baş taraflarında mealen şöyle dedi. “Geçmişten hesap sormak gibi bir düşüncemiz yok, ancak ders alacak ve geleceğe bakacağız. Gelecekle ilgili projelere yoğunlaşıyoruz” Ses kaydı bende mevcut, zaten haberini de yaptık ve bu ifadeleri haberde aynen kullandık.

Sayın başkan ve kendisi gibi düşünenler kusura bakmasınlar ama bu son derece problemli bir yaklaşım. Trabzonspor’un bugün içinde bulunduğu durumun sebebi nedir? Herkes biliyor. Başkan yukarıda değindiğimiz sözleri sarf ettikten sonra uzun süre UEFA’daki toplantıdan bahsetti. Trabzonspor neden gidip UEFA’ya hesap vermek zorunda kaldı? Kendi geçmişinden hesap sormak gibi bir derdi (!) olmadığı için. Ama işte gün geliyor, elin oğlu sizin derdinizle dertleniveriyor işte. Hem de öyle böyle değil.

Ne demişti Sayın Başkan Pazar günü:

“Yüzde 50,1 ihtimalle izleme süreciyle kurtarırız. O süreçte de en ufak bir yanlış yapmamamız gerekiyor, yoksa anında ceza…”

Ne gerek vardı bunlara? “Bizim derdimiz, sevdamız Trabzonspor. Kişilerle sorunumuz yok ve olamaz” diye bir ortak söylemimiz var. Bu söylem neden tersinden anlaşılıyor da geçmişte hata yapmış olanlardan Trabzonspor menfaati için hesap sorulmuyor? “Kişilerle derdimiz yok” demekten kastımız neden geçmişi kurcalamamak, geçmişte görev yapmış kişileri incitmemek oluyor? O zaman bütün zararı Trabzonspor çekmiyor mu? Hani derdimiz, sevdamız Trabzonspor’du?

Bunları yazıp çizerken sadece bir dönemini, özelde de İbrahim Hacıosmanoğlu dönemini kast etmiyoruz. Kongreden kısa bir süre sonra yine bu konu hakkında bir yazı kaleme almıştık, hemen akabinde bir önceki dönemin ismi bende saklı yöneticilerinden biri bana şunu yazmıştı:

“Bülent Bey Merhaba! Mevcut yönetim hesapları didik didik inceletmelidir. Benim de içinde bulunduğum yönetimin herhangi bir usülsüzlüğü varsa yargıya taşımalı, sorumluları dava etmelidir. Bunu yaparken adamına göre davranmamalıdır. Şöyle ki; bilirkişi raporuyla usülsüzlüğü tespit edilmiş Sadri Şener davasını da geri çekmemelidir.”

Evet, aynen böyle yapılmalı. Kendisine teşekkürü ihmâl etmiştim, buradan ediyorum.

Bakınız dostlar, Trabzonspor’da görev yapmış kişileri rencide etmeyelim, mahkemelere düşmeyelim diye bizatihi Trabzonspor’u tehlikeye atamayız, atmamalıyız. Biz kimse hakkında “yolsuzluk yaptı, kulübün parasını yedi içti” demiyoruz. Amma ve lakin, M’bia transferindeki “şok” ayrıntılar ortaya çıktığı zaman ne demişti Süleyman Hurma? “Başka türlü gelmiyorlar, ne yapsaydık?” Aman Yarabbi. İnsan ne diyeceğini şaşırıyor. Sen olmayan bir parayla bol keseden transfer yap, sonra da özürle kabahati mantık ilminin dışına savur…

En iyimser yorumla, umut edilen başarılarla gelecek paraların hesabıyla yapıldı bu transferler. Bu da Nasrettin hocanın evin önüne diktiği dikenlerden daha makul ve mantıklı değil, kimse kusura bakmasın. (Fıkrayı bilen bilmeyene anlatsın bir zahmet)

Bu zihniyet behemehal değişmelidir. Trabzonspor Başkanı, kamuoyunun endişelerini bertaraf etmek için yüzde 50,1 gibi rakam oyunlarına başvurmak zorunda kalmamalıdır. Yoksa bu devran böyle sürüp gitmez, elin oğlu sizi çağırıp ifadenizi alır. Hadi bu sefer “izleme süreci”yle yırttık diyelim, bir sonrakine ne olur bilinmez.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi açıklandı!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!
Ahmet Ağaoğlu: Yüzde 99 kazanacağız!