Rusya Türk Dünyası'na mecburdur
İbrahim Hakkı Gündoğdu

Rusya Türk Dünyası'na mecburdur

Advert

Şöyle başlayalım söze:

Ey Rusya unutma, senin gelecekteki kurtuluşun tüm Türk dünyasını muhatap almaktan geçer.
Şimdi Şanghay Beşlisindesin lakin o Çin ile sürtüşme zamanın çok da uzak değil. Kadim tarihte anlaşabileceğin yol arkadaşların görünüyor ki Türkler… Adları Kazak, Kırgız, Tatar, Başkurt, Sava, Altay, Yakut, Türkmen, Azeri olsa bile... Bunların her biri Türk’tür ve her geçen gün bu devletler birbirine daha çok yaklaşmaktadır.

Tarihte zaman çok uzun değildir. Unutmayın: 25 yıl önce bu devletler yoktu. Şimdi dimdik ayaktadırlar. Bazı problemleri vardır. Kısa zamanda hemen her şey oturmamıştır. Lakin her biri geçinebilecek durumdadır. Her birinin stratejik bir önemi vardır. Ve en önemlisi her biri birbirine muhtaç olduklarını bilmektedirler. Şu anda birbirlerine uzak duruyor görünseler bile. Veya bazıları Bağımsız Devletler Topluluğunda olsa bile.

Bir gerçek var ki Rusya zorlandığında Türklere koşmaktadır. Türk devletleri böyle anlarda onun yanında görünebilirler. Fakat savaş anlarında o Türk halkı asıl yerini mutlaka bilip konumunu öyle alabilecek bilinçtedir.

Demek istediğim şudur ki: Rusya da bütün bunları iyi bilmektedir. “Ben Türkiye ile savaşamam ama içte milli birlik ve beraberliğimi sağlamam için böyle güçlü bir devlete horozlanmalıyım. Sizler buna göz yumarsanız ben de içte otoritemi böylece koruyabilirim.”

Rusya’nın bu son günlerde Türkiye ile olan ilişkileri aslında tam tamına budur. Bundan başka bir şey değildir.

O yüzden biz yolumuza devam edelim ve işimize bakalım. Öyle uzun süreli Rusya ile de problemlerimiz olmayacaktır. Sonra iyi dikkat ederseniz gelişmeler bir avuç suda fırtınadan başka bir şey değildir.

70 yıl dünyanın ikinci büyük gücü olmuş bir devletin bölgesel güç durumuna düşmüş ruh halidir bugünkü yaşananlar. Bu tip tavırlar biraz daha sürecek, sonunda ister istemez ayakları yere değecektir.
Hatta Rusya ve Türkiye birçok gelişmeye birlikte imza atacaktır.

Putin akıllı bir liderdir. Bence çok direnmemeli. İçerde milli birlik ve beraberliğini sağlayıp otoritesini kurduktan sonra yelkenleri indirip Türkiye ile yeni projelere imza atmalıdır. Görünen de budur. Çünkü aklın yolu birdir. 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg