PCR testi nedir, nasıl yapılır, nerelerde zorunlu oldu? İşte PCR testi ile ilgili detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların ardından 'PCR testi nedir' sorusu gündeme geldi. Covid-19 testleri ‘antikor testi' ve ‘PCR testi' olarak ikiye ayrılıyor. Doğruya en yakın sonucu veren ve dünya genelinde en çok kullanılan PCR testi artık Türkiye'de de istenecek. Covid-19 teşhisinde elimizdeki en güvenilir yöntem PCR testi olduğu için yalnızca test sonucu pozitif olanlar hasta olarak kabul ediliyor.

PCR testi nedir, nasıl yapılır, nerelerde zorunlu oldu? İşte PCR testi ile ilgili detaylar...
PCR testi nedir, nasıl yapılır, nerelerde zorunlu oldu? İşte PCR testi ile ilgili detaylar... Yonetici
Advert

Corona virüsün insan vücudunda tespit edilebilmesi için doğruya en yakın sonucu PCR testleri veriyor. Tüm ülkelerde kabul göre PCR testleri yeni dönemde, henüz aşı yaptırmamış olan vatandaşlardan sıkça istenecek.

PCR TESTİ NEDİR?

Burun ve ağız içinden özel bir çubuk ile alınan sürüntüden Covid-19 virüsünü (genetik materyalini) tespit etmek amacıyla yapılan testtir. PCR test sonucu 24 saat içinde çıkmaktadır. Gerektiğinde PCR testi belli aralıklarla tekrar edilmektedir. Covid-19 teşhisinde elimizdeki en güvenilir yöntem PCR testi olduğu için yalnızca test sonucu pozitif olanlar hasta olarak kabul edilmektedir. PCR test sonucu negatif olduğu halde hastalık belirtileri, laboratuvar testleri ve akciğer tomografi bulguları Covid-19 ile uyumlu olan ve tedavi edilen hastalar bulunmaktadır.

TEST NE ZAMAN YAPTIRILMALI?

PCR testi belli bir kurum veya kuruluştan istenmeden, hastalık nedeniyle yapılıyorsa belirli zamanlarda yapılmasında fayda var. PCR testlerinde yaşanan hataların nedeni çoğunlukla yanlış zamanda test yaptırmaktan kaynaklanıyor. Temasta olduğumuz bir şahsın pozitif çıkması üzerine, semptom yoksa hemen test yaptırmak çok hatalı bir davranış. Semptom varsa hemen test yaptırmak doğru tabii. Ancak Türkiye için ortalama bulaş süresi 5 ila 7 gün arasında değişiyor. Dolayısıyla, eğer semptom yoksa, temastan en az 7 gün sonra test yaptırıldığı takdirde daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilir. Çünkü hemen ertesi gün test yaptırıldığında virüs henüz testle tespit edilecek yoğunluğa ulaşmamış olabiliyor. Vatandaş da ‘Ben test yaptırdım, negatif çıktı’ diye rehavete kapılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg