Ekrem İmamoğlu ve İBB'deki Trabzonlular

Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu, çalışacağı kadrolarda tabii ki öncelikle liyakat ve kifayet esaslarına dikkat etmelidir. Eğer aynı vasıflara sahip kişiler arasından Trabzonlu olanları tercih ederse buna kimse bir şey diyemez. Kusura bakılmasın.

Ekrem İmamoğlu ve İBB'deki Trabzonlular
Ekrem İmamoğlu ve İBB'deki Trabzonlular Yonetici
Advert

Son zamanlarda ortalıkta dolaşan ve hakkında bolca spekülasyon yapılan bir liste var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan Trabzonlu, Rizeli, Giresunlu ve Gümüşhaneli bürokratlardan oluştuğu iddia edilen bir liste bu.

Paylaşımın amacı ve ana fikri nedir? Denilmek isteniyor ki; İBB’de Türkiye’nin genel siyasetinde de olduğu gibi başta Trabzonlular olmak üzere Karadenizliler hemşehricilik yaparak liyakat esasına aldırmadan kendi adamlarını belediyeye doldurmuşlar. (Tabii AK Parti’nin İstanbul hezimeti de bu yanlışın sonucu olarak değerlendiriliyor.)

Bu benim hayatımda gördüğüm en sinsi algı oyunlarından biridir. AK Parti’nin seçim yenilgisinin sorumluluğu Trabzonlulara yüklenmektedir, ortalama Türkiye vatandaşının bilinçaltı kodlarında yer alan Trabzon alerjisi dolayısıyla bu hamle ziyadesiyle karşılık bulmaktadır, fakat aslında hedef İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Trabzonlulardır.

Kopartılan bu yaygarayla kendisi de Trabzonlu olan Ekrem İmamoğlu’na “Bak, senden önceki yönetim İBB’ye Trabzonluları doldurdu ve bu yüzden kaybetti. Sen –zaten AKP kadroları olan- bu adamları temizle, ondan sonra da sakın onların düştüğü hataya düşüp yakınlarına hemşehrilerini alma. Türkiye Trabzon’dan ibaret değil” mesajı verilmek istenmektedir.

İBB’de çalışanların toplamda ne kadarı Trabzonlu?

Bizim toplumda linç kültürü hâkimdir. Sebepleri ve kökenleri karmaşık bir problem ortaya çıkarsa canım insanlarımın kafası karışır. Sebepleri basitleştirip onun üzerinden çözüm arar. Bu sebep de hemen her zaman bir kişi, kişiler ve onların bağlı bulunduğu değerler olur. Galeyana gelir, “Vur abalıya!” der, sebebi ortadan kaldırır. Eh, Trabzonlular da çok olmuştur zaten; hezimetin sorumluluğunu da onlara yükleyip hepsini süpürdünüz mü problem çözülmüştür. Sen sağ ben selamet.

Birincisi, İBB’de çalışan yönetici sayısını bilmeyen ve bilmeye de ihtiyaç hissetmeyen ortalama yurdum insanının gözüne bu listeyi soktuğunuzda koca kurumda çalışan bütün yöneticilerin Karadenizli olduğuna inanmasından daha normal bir şey yoktur. Acaba İBB’de toplam ne kadar makam-mevkii vardır ve bu listenin haricindekilerde kimler çalışmaktadır? Gerek yok, “Aaa, Lazları her yere doldurmuşlar. Bu kadar da olmaz ki canım, memlekette başka adam mı kalmadı?” deyip ortalama sohbetine devam eder ortalama yurdum insanı.

İkincisi, her seçilmiş üst düzey yönetici gibi Ekrem İmamoğlu’nun da kendi kadrosuyla çalışmak istemesinden daha doğal bir şey yoktur. Dolayısıyla İBB personelinde bazı değişiklikler yapabilir. Fakat söz konusu listedekileri görevden alsa kendi hemşehrilerine kıyım yapmış durumuna düşecek, almasa AK Parti’nin kadrolarıyla çalışıyor olacak ya da çalışmakla itham edilecektir. Ayrıca yukarıda da ifade ettiğimiz gibi çalışmak istediği liyakat sahibi Karadenizlileri de kadrosuna alma konusunda üzerinde baskı hissedecektir.

Ekrem İmamoğlu ne yapmalı?

Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu, çalışacağı kadrolarda tabii ki öncelikle liyakat ve kifayet esaslarına dikkat etmelidir. Eğer aynı vasıflara sahip kişiler arasından Trabzonlu olanları tercih ederse buna kimse bir şey diyemez. Kusura bakılmasın.

Son bir eklemeyle yazıyı noktalayalım: Geçen dönem de İstanbul’da Trabzonlu belediye başkanları vardı, şimdi olduğu gibi. Bunların bazıları Trabzonlu personel görevlendirmekte hiçbir çekince göstermezken, diğer bazıları da “Aman hemşehricilik yapıyor demesinler” diye liyakat ve kifayet sahibi Trabzonluları bile çalıştırmadı. Ama 31 Mart seçimleri kampanyaları devam ederken hepsi birden “Trabzonluları belediyeye doldurdu” suçlamasıyla karşı karşıya kaldı, en büyük payı da o Trabzonluları uzak tutanlar aldı.

İstanbul’da bir belediye başkanı ne yaparsa yapsın hemşehricilik ithamından kurtulamaz. Öyleyse, başta Ekrem İmamoğlu olmak üzere Trabzonlu belediye başkanları liyakat ve kifayet sahibi hemşehrilerini istihdam etmekten çekinmemelidirler. Liyakat ve kifayet sahibi olmayanları ise babalarının oğlu bile olsa yakınlarına yaklaştırmamaları gerektiğini söylemeye gerek görmüyorum.

 

Ekrem İmamoğlu Trabzon Trabzonlular İBB Liyakat Kifayet Linç kültürü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg