İyi ki BNU Var

İstanbul'daki Trabzon'da büyük bir hareketlilik var. Biz de ayak uydurmaya ve kendi penceremizden sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

İyi ki BNU Var
İyi ki BNU Var Admin
Advert

Son zamanlarda sıkça vurgu yaptığımız gibi İstanbul’daki Trabzon entegrasyon süreci yaşıyor, kişiler ve kurumlar arasındaki ilişkiler ağı giderek gelişiyor ve sıklaşıyor, bize de bu süreçte her geçen gün daha fazla haber yapmak düşüyor. Haber ve yazıların sayısı arttıkça, önem ve ağırlığı da artacaktır, hep güzel ve iyi şeyler değil, olumsuz ve can sıkıcı olanlar da kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bunu sık sık hatırlatmak ihtiyacı duyuyorum, çünkü konuyla ilgili hemşehrilerimiz bu yeni durumu anlamakta ve kavramakta büyük zorluk çekiyorlar.

Çekmeköy’den güzel haberler

Cumartesi sabahı Çekmeköy Trabzonlular Derneği, Çekmeköy’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcilerini kahvaltıda ağırladı. Çekmeköy Sivil Toplum Kuruluşları Platformu çerçevesinde düzenlenen toplantıya Sivas, Çorum, Van, Samsun, Ordu, Giresun, Ağrı, Kars, Erzurum, Bartın, Kastamonu, Sinop, Ardahan illeri hemşehri derneklerinin yanı sıra meslek ve sanat örgütleri temsilcileri de katıldı. Dernek başkanı Hasan Keleş, Çekmeköy Belediye Başkanlığı için yarışan üç adaya da toplu olarak giderek, kendilerinden bütün sivil toplum kuruluşlarının düğün, nişan, cenaze gibi bütün sosyal etkinlikler için ortaklaşa kullanım amacıyla Çekmeköy Belediyesine ait bir mekanı talep edeceklerini söyledi. Bu yine örnek ve öncü bir girişimdi, tebriği hak ediyordu. Hasan Keleş başkanın geçtiğimiz günlerde şahsi kararı olarak bir belediye başkan adayını destekleyeceğini açıklamasıyla ortaya çıkan problemli durumun da korkulduğu kadar olumsuz bir etki yapmadığı görülüyordu, bu da ayrıca sevindiriciydi.

BNU’nun gecesi... 

Cumartesi akşamı BNU (Bizim Neslin Uşakları) derneğinin Marriott Hotel Asia’da düzenlediği yardım organizasyonuna misafir olduk. Orhan Gencebay, Kadir İnanır, Trabzonsporlu eski futbolcular Ali Kemal Denizci, Necati Özçağlayan, Hüseyin Tok, Hami Mandıralı başta olmak üzere son derece seçkin bir davetli topluluğuna beni de dâhil ettiği için bizzat arayan kurucu başkan Safa Bayar Yavuz’a çok teşekkür ediyorum. BNU, çocukluk ve gençlik yılları Trabzon’da geçen ve günümüzde toplum içinde muteber konumlara gelmiş bir grup Trabzonlu arkadaşın kurduğu ve halen 200 civarında üyesi olan, örnek ve seçkin faaliyetlere imza atan bir kurum. Kendi ifadeleriyle de öncelikle Trabzon olmak üzere topluma faydalı olmaktan başka bir gayeleri yok. Bu organizasyonu da Trabzonlu öğrencilerin eğitimine katkı amacıyla düzenlemişler. Geçen yıl düzenlenen ilk gecenin sanatçısı Volkan Konak iken bu sefer kendisi Kıbrıs'ta programı olduğu için katılamamış. Gecenin konuğu olan İlhan Şeşen ve Sunay Akın’ı sabaha kadar dinleyebilirdim, gerçi dinlemeyedim ve erken ayrılmak zorunda kaldım ama Trabzonlular olarak böyle seçkin bir gece sahneye çıkacak ikinci bir Volkan Konak’ımızın olmayışı üzücü tabii. BNU’nun sanat ve kültür alanlarındaki hassasiyetini biliyoruz. İnşaallah onların destek olduğu çocuklar arasından değerli sanatçılarımız çıkacaktır. BNU’nun varlığı, Trabzonluların karamsar ve kötümser olmasının önündeki en büyük engellerden biridir bize göre.

Ben de gece yapacağım

Geceye dair bence önemli bir not daha var, onu da aktarayım: Davetliler arasında hayır hasenat işlerinde sınır tanımayan bir ağabeyimiz de vardı. BNU’nun burs verdiği öğrencilerin teşekkür amaçlı hazırladığı kısa video karşısında kıskanmak değil de gıpta ve hayıflanma ile “Biz de sayısız öğrenciye destek verdik. Ben de yapacağım böyle bir gece” dedi. İşte bu güzeldi, çünkü hayır işinin gizli yapılanı daha makbuldü ama açıktan yapılmasının bir mahzuru olmadığı gibi, işte böyle teşvik de oluyordu. O ağabeyin yapacağı gece de başkalarına örnek olacaktı.

Pazar sabahı gittiğimiz Trabzon Dernekleri Federasyonu kahvaltısı ile Pazartesi akşamı düzenlenen Sultanbeyli Trabzonlular Derneği gecesi için yerimiz kalmadı. Onlar da bir sonraki yazıda inşaallah.

 

Çekmeköy Trabzonlular Derneği Bizim Neslin Uşakları Ergün Demirsoy Safa Bayar Yavuz Derya Hatiboğlu Orhan Gencebay Kadir İnanır İlhan Şeşen Sunay Akın Trabzon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg