Şalpazarı'ndaki yürüyüş The Guardian'a haber oldu

The Guardian’da günün fotoğrafı Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde Sarıkamış şehitleri için düzenlenen yürüyüş oldu.

Şalpazarı'ndaki yürüyüş The Guardian'a haber oldu
Şalpazarı'ndaki yürüyüş The Guardian'a haber oldu Admin
Advert

1. Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'nde yapılan Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan 60 bin Mehmetçik, Trabzon'un Şalpazarı ilçesi Sis Dağı Yaylası'nda düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Harekatın 104'üncü yıl dönümünde şehit olan 60 bin Türk askeri için Şalpazarı ilçesindeki 2 bin 200 rakımlı Sis Dağı Yaylası'nda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından anma yürüyüşü düzenlendi. Şıhkıran mevkiinden başlayan yürüyüşe, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Gençlik Hizmet ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, İlçe Kaymakamı Murat Beşikçi, İl Müftüsü Osman Aydın, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, askerler, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Yürüyüşe katılanlar 200 metrelik Türk bayrağı taşıdı. 3 bin kişinin katıldığı yürüyüş sonunda, Hanyanı mevkiinde ulaşan katılımcılar, burada şehitler için okunan Kuran-ı Kerim'i dinleyip, dua etti.

İngiltere'nin ünlü The Guardian gazetesi, haberin fotoğrafını "Günün Fotoğrafı" olarak yayınlarken fotoğrafın yanına "Dev bir Türk Bayrağı taşıyan 3.000 kişi I. Dünya Savaşı Savaşı'ndaki Sarıkamış'ı anmak için yürüyor" notunu düştü.

Fotoğraf: Hakan Burak Altunöz/Anadolu Ajansı

Haberin linki: https://www.theguardian.com/news/gallery/2019/jan/06/epiphany-and-ice-festivals-sundays-top-photos

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg