Hilmi Türkmen bir başarı hikayesidir

Hilmi Türkmen'in Üsküdar'daki başarı hikayesini artık Ahmet Hakan ve Hürriyet gazetesi gibi ulusal medyanın en üst düzey kişi ve kurumları da görmezden gelmiyor, gelemiyor. Hakkı teslim edilmelidir.

Hilmi Türkmen bir başarı hikayesidir
Hilmi Türkmen bir başarı hikayesidir Admin
Advert

Dün Üsküdar Belediye Başkanı Avukat Hilmi Türkmen’le beraber kısa bir Üsküdar turu yaptık. Aslında basın mensubu olarak Nevmekan Sahil’de kahvaltıya davetliydik ve kahvaltıdan sonra dağılacağımızı sanıyorduk ama öyle olmadı. Hilmi başkan kahvaltı devam ederken “Vaktiniz varsa Engelliler Merkezi ile Nakkaştepe Millet Bahçesi’ni de gidip görelim” dedi. Sayın başkan bize vakit ayırdıktan sonra bizim canımıza minnetti tabii.

Hilmi başkan sırasıyla önce kahvaltıda buluştuğumuz Nevmekan Sahil’i, ardından da Bulgurlu Engelliler Merkezi, Nakkaştepe Millet Bahçesi ve Ünalan Bilim Merkezi’ni biz gazetecilere gezdirdi. Görüp duyduklarımızı ayrıntılı olarak yazmaya kalksam sayfalar sürecek ve ne kadar usta bir kalemden çıkarsa çıksın gidip yerinde görmek gibi olmayacak. Zaten en büyük gazeteler ve en ünlü gazeteciler bile Üsküdar’da Hilmi Türkmen farkını gördüler, bir süredir bu fark onların satır ve sayfalarında baş köşelerde yer alıyor.

Bizim gezdiğimiz tesisler Hilmi Türkmen döneminde Üsküdar’da yapılanların sadece bir kısmı. Henüz gün ve saati net olarak belli olmamakla beraber, yakın bir tarihte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Üsküdar Belediyesi önündeki meydanda bir miting düzenlenecek ve bu eserlerin toplu açılışı yapılacak.

Hilmi başkan bize eserleri tanıtırken özellikle üzerinde durduğu iki önemli ayrıntı var: Birincisi bunların Türkiye’de ilk ve tek olması, ikincisi de tamamen Üsküdar Belediyesi’nin kendi öz kaynaklarıyla inşa edilmiş olması.

Hilmi Türkmen tamam mı devam mı?

Kahvaltı esnasında Hilmi başkana adaylık konusunu da sorduk. AK Parti’de mevcut belediye başkanlarının aday adaylığı açıklamama kararı alındığını, devam edecek başkanların Genel Merkez tarafından belirleneceğini söyledi. Öte yandan sürekli anket yaptırdıklarını, sonuçların çok iyi çıktığını sözlerine ekledi ve “Göreceksiniz, Üsküdar’da bugüne kadar görülmemiş bir oy oranına ulaşacağız” şeklinde iddialı bir ifade sarf etti. Bu durumda Hilmi başkanın göreve devam etmek azim ve kararlılığında olduğunu, Genel Merkez’in kararını beklediğini, bu karardan da herhangi bir kaygısı olmadığı anlamını çıkardık.

Peki, Hilmi Türkmen devam etmeli mi? Cevabımız, kesinlikle etmeli. Evet, biz hemşehricilik kavramının siyasette önemli bir belirleyici olduğunu söylüyoruz ve Hilmi Türkmen de bizim hemşehrimiz. Fakat başarısız bir belediye başkanını sırf hemşehrimiz diye savunamayız, kaldı ki gazeteci olarak Sayın Türkmen’i de özellikle başkanlığının ilk dönemlerinde bazı konularda açıkça eleştirdik, bazılarını yazmadan doğrudan kendisine ilettik. Bu konuda gönlümüz ferah, alnımız açıktır. Ayrıca ve daha önemlisi, yukarıda da yazdığımız gibi Ahmet Hakan ve Hürriyet gazetesi gibi ulusal medyanın en önde gelen kişi ve kurumları da bu farkı görmeye ve göstermeye başladılar. Açıktır ki, Hilmi Türkmen Üsküdar’da bir başarı hikayesi yazmıştır.

Türkmen’in devam etmesini gerektirdiğini düşündüğümüz bir konu daha var: AK Parti döneminde Üsküdar’da hiç aynı başkan iki dönem arka arkaya görev yapmadı. Bunun sebepleri ve kendi iç dinamiklerine göre makul gerekçeleri de vardır. Bunları tartışacak değiliz ama Hilmi Türkmen’in yerine bir başkası tercih edilecek olsa, bir uyum ve alışma dönemi yaşayacağı ve bu sürecin işleri yavaşlatacağı açıktır. Başta sayın başkan olmak üzere kimse kusura bakmasın, kendisi de iki dönem başkan yardımcılığından sonra başkan olmasına rağmen Sayın Türkmen bile benzer bir süreç yaşamıştır. Bu çok normal bir durumdur.

Şimdi... Bunca yatırım gerçekleştirilmiş ve birçoğu da gerçekleşme yolunda hızla ilerlerken bu güzel hikaye yarım bırakılmamalı diye düşünüyoruz. Hepimizin gördüğü bu gerçeği, AK Parti’nin karar mekanizmalarının gözden kaçırmayacağına da inancımız tamdır.

Üsküdar Hilmi Türkmen Belediye Başkanı Ahmet Hakan Hürriyet gazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg