TDF'nin basın açıklaması hakkında

Trabzon Dernekleri Federasyonu’undan “Mustafa Demir-Yönetim Kurulu adına” imzasıyla bir basın açıklaması geldi.

TDF'nin basın açıklaması hakkında
TDF'nin basın açıklaması hakkında Admin
Advert

Demir’in Mayıs-2012’den beri yürüttüğü Genel Başkanlık döneminde gerçekleştirdiği faaliyetleri sıralayarak başladığı açıklama, veremeyecek hiçbir hesabı olmadığı çıkışıyla devam ediyor, bir yıl önce aday olmayacağını bildirdiği halde gerekli ve yeterli vasıflara haiz bir aday bulunamadığı için istemeyerek de olsa yeniden aday olduğu ve altı yıllık dönemde başaramadıkları işleri yapmaya sıra geldiğini deklare ederek bitiyor.

Sayın Demir, o kadar yazıp çizdiğimiz halde hâlâ mütevazi köy ve ilçe derneklerinin her yıl yaptığı faaliyetleri federasyon olarak sadece bir kez yapmış olmayı faaliyet olarak gözümüze sokmaktan bir türlü vazgeçmiyor.

Kartal’daki Trabzon Çaykaralılar Derneği her yıl yurt dışına yardım organizasyonu düzenliyor mesela, federasyon olarak bir kez yapmış olmayı ve bunu söyleyip durmayı ben bir türlü anlayamıyorum.

Meslek grupları kahvaltılı toplantıları yapıldı, peki hangi sonuç çıktı?” diye soruyorum, cevap yine “Meslek grupları toplantıları yapıldı” diye geliyor. Bu komedi daha ne kadar devam eder bilmiyorum.

Trabzon Bakanları ile Buluşuyor adıyla Sinan Erdem’i 12.000 kişiyle doldurduk” diyor, ben gidemedim, gidenler orada kaç bin kişi olduğunu söylesin.

2009 kışında TDF Yönetim Kurulu’ndan (ve halen yönetim kurulunda bulunan) Ali Turan Gür’ün  “Altı ay sonra orada çay içeceğiz” dediği Gürpınar projesine de değinilmiş. Bunca yıldır bitirilemiyor oluşuna gerekçe olarak arazinin heyelan bölgesi olması nedeniyle imar planlarının bir türlü tamamlanamaması gösterilmiş. İddiaya girerim, yıllar önce “Sevgili Trabzonlular, bu Gürpınar işi olmuyor. Kusura bakmayın” deselerdi, balık hafızalı toplum çoktan unutmuş gitmişti meseleyi. Ama işte böyle heyelan bölgesiydi, zemin etüdüydü, yağmur yağdı, yan yattı, çamura battı olunca olmuyor. Ama bir Çepni atasözü “Umut kârdan evvelîdir” der. Biz yine de Gürpınar’da çay içme hayalimizi cebimizde saklayalım.

Pazar günü kim seçilir bilmiyorum. Bildiğim, seçilecek yönetim için mülk edinmek gibi faaliyetlerin bir artı puan teşkil etmeyeceğidir, çünkü yıllar önce yapılması gereken bir şeydi.

Uygulaması zor olabilir ama formül basittir, zaten son zamanlarda sürekli vurguluyorum:

Bir STK, hedef kitlesindeki insanların talep ve ihtiyaçları neyse onları karşılamaya yönelik faaliyetler yapmalıdır. İşse iş, kariyerse kariyer, tahsilse tahsil, doktorsa doktor, neyse ne...

Bu böyle sürüp gitmez. Eğer kendini Trabzon’a ait hisseden bir kitle ve bu kitlenin de ihtiyaçları varsa, elbet biri çıkar bu ihtiyaçları karşılamaya soyunur. O zaman isteyen istediği yerde, istediği kadar çay içebilir. Ama Gürpınar mı olur, hiç alakasız bir yer mi bilmiyorum.

TDF’den gelen basın açıklamasının orijinal metni aşağıdadır. İsteyen okuyabilir.

****

 

 BASIN AÇIKLAMASI

Sn. Basın mensupları, değerli hemşehrilerimiz..

 

Mayıs 2012’ den beri yürüttüğüm Federasyon Genel Başkanlığı dönemimde, öncelikle ilk olarak dernek başkan ve yöneticilerini bir araya getiren İFTAR programı ile başladık ve halen devam etmektedir. Daha sonra Feshane’de Trabzon’un Kurtuluş ve Fetih etkinlikleri ile Trabzon Günlerini kutladık. Temiz futbolu konuşmak için kanaat önderleri toplantısı yaptık, meslek grupları kahvaltılı toplantılar yaptık, 3500 kişilik Haliç Kongre Merkezinde sanat geceleri yaptık. Trabzon’dan başarılı öğrencileri her yıl İstanbul’a getirerek ağırladık, ilçeler arası futbol turnuvaları düzenleyerek şampiyon olan takımı Kıbrıs’a tatile gönderdik. Kıbrıs iskele Trabzonspor takımını İstanbul’da ağırladık, ayrıca her yıl KKTC Karadenizliler derneğine etkinliklerimizde stand açtırıp folklor ekipleri ile misafir ettik, Kızılay ile kan bağış kampanyaları düzenledik. Ağrı, Van, Erzurum, Mardin ve Araklı’da toplam 880 öğrenciye giysi ve kırtasiye yardımı yaptık. Gençlerimiz Serebinizya 500 erzak dağıttılar. 14 nisan referandumunda Sinan Erdem Spor salonunu Trabzon Bakanları ile Buluşuyor sloganı ile 12000 kişi doldurduk. Uzun yıllardır takip ettiğimiz Gürpınar projesi için bir koalisyon kurduk ve sıkı takibimize rağmen teknik ve idari eksiklerden dolayı henüz bir sonuç alamadık. 78 000m2 olan bu alanda bilindiği üzere projemizde Trabzon’un Faunası Florasi ve tipik mimarisi ile, ruhsatımız olmasına karşın değişen belediyeler ile yürürken, zeminin heyelan bölgesi olduğunu ve mikrojeolojik etüt yapılması uzun yıllar sürdü ve imar planları tamamlanamadı. Trabzonlu iki Belediye Başkanımızda sorunu çözemedi ve sorun hala devam etmektedir. Bütün bu etkinlikler ve çalışmaları yönetim kurulum ile, gece gündüz gayretlerle yaptık, başardık, etkinlik yaptık. Bursa, Antalya ve hele en son İstanbul Yenikapı’daki en başarılı olmuş dillere destandı. Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız olmadı ve olmazda. Hesap kitaplarımız şeffaf açık ve bir komisyon nezdinde yapılmakta, kayıtları da kasamızda saklanmaktadır. Şahsım 30 yıldır belediyeci olmam sebebiyle, trilyonlara imza atmama karşın, veremediğim bir hesabım olmamış olup, muhalefette alnında kara var demedi çok şükür. Basında yer alan, hesap veremedi şeklindeki ifadeler

tamamen peşin hükümlü, art niyetli olup, bu hizmetleri karalamak amaçlıdır. TDF tarihinde görülmemiş etkinlikleri hep bu dönem yönetim kurulu arkadaşları ile yapmış başarmıştır. Veremeyeceği hiçbir hesabı yoktur. Ben ve arkadaşlarımızın başını öne eğdirecek hiçbir eylemimiz olmamıştır. Daima kurumsal düşünüp, Trabzon ve Trabzonlunun onur ve şerefini bir tık yukarıya taşımak için gayret gösteren bu yönetimimizi kutluyor, bize daima güç ve kalp kuvveti veren Derneklerimize de teşekkür ediyorum. Kaldı ki uzlaşmacı bir yapıya sahip olmama karşın, bir yıldır başkan adayı olmayacağımı bildirdim. İstedim ki benden daha toparlayıcı ve birleştirici, titri yüksek, hatırı sayılır, Devlet ve Belediye kademelerinde hatırı olan, Trabzon’un büyüğü ağabeyiler gelsin, ancak teklif etmemize karşın karşılık bulamadık. Ayrıca yeni bölünmelere sebep olmasın diye bütün gayretlerimizi göstermemize rağmen az bir grup bu çabamıza ilgi göstermedi. Bu kez siz derneklerden gelen yoğun talep üzerine, ben ve bir kısım yönetim kurulu arkadaşlarımız aday olduk, isteğimiz bu işin önemini anlayan ve çalışma heveslisi dernek başkanlarından oluşan, yeni bir yönetim yapıp, birlik beraberlik ve aktiviteyi sağlayan, bir ekip olsun ve hemşehrilerimize beklenen hizmeti versin, daha fazla diyolog kuralım, TDF ye bir kalıcı yer alalım ancak bugüne kadar yukarıda saydıklarımıza zamanımız ve enerjimiz yetti. Başardık. Şimdi bunlara sıra geldi.. İnşallah hep birlikte bu dönem bunları başarmak dileklerimizle…

 

Mustafa DEMİR

TDF YÖNETİM KURULU ADINA

 

TDF Mustafa Demir Trabzon Dernekleri Federasyonu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg