Koray Koçhan'dan önemli açıklamalar

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, İstanbul'da katıldığı Maçka Dernekler Federasyonu kongresinde Maçka'daki hizmet ve projeleriyle ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptı.

Koray Koçhan'dan önemli açıklamalar
Koray Koçhan'dan önemli açıklamalar Admin
Advert

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, İstanbul’da katıldığı Maçka Dernekler Federasyonu 2. Olağan kongresinde Maçka hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sözlerine “Ben burada ev sahibi sayılırım” diye başlayan ve federasyon yönetimine başarılar dileyen Koçhan, daha sonra Maçka’da gerçekleştirdikleri, gerçekleştirme yolunda oldukları ve gerçekleştirmeyi planladıkları projeler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Sevilen belediye başkanı özetle şunları söyledi.

İstanbul’daki Maçkalı daha fazla

“Maçka nüfusuna baktığımızda, TUİK verilerine göre en çok Maçkalının yaşadığı il İstanbul. Maçka nüfusuna kayıtlı 142 bin vatandaşımız var, bunun 44.500’ü İstanbul’da yaşıyor. Trabzon ilçeleri içinde nüfusuna oranla İstanbul’daki en kalabalık hemşehri grubu Maçkalılar. Şu an Maçka ilçemizin toplam nüfusu 25 bin. Yani İstanbul’daki Maçkalı sayısı neredeyse memlekettekinin iki katı. Sizleri buradaki birlik ve beraberliğiniz çok önemlidir. Sizi burada birlikte ve güçlü gördükçe biz Maçka’da kendimizi daha güçlü hissediyoruz.

Sümela’dan dolayı düşüş var ama…

Maçka’mız hızlı bir şekilde gelişmektedir. Sümela Manastırı’nın tadilat nedeniyle iki yıldır kapalı olması turist sayısını kısmen düşürdüyse de aslında Arap turistlerin Maçka’ya gelmesiyle beraber, toplam turist sayısında herhangi bir azalma yok. Yeni Zigana tünelinin açılmasıyla beraber Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan günü birlik gelecek olan turist sayısı da artacak. Yeni Zigana tüneli inşallah üç-dört yılda bitecek ve Erzurum-Trabzon arası 2,5 saate inecek. Bu da arkadaki illerin hızlı bir şekilde Trabzon’a gelmesini sağlayacak.

Tarihe ve turizme yatırımlar

Turizm Bakanlığı Vazelon manastırının restorasyon projesini bu yıl bitirmek üzere. Kuştul Manastırı için üçüncü bir restorasyon yapılacak. Bayraktepe diye bir projemiz var, Maçka seyir terası olacak. Bu bir buçuk milyon liralık bir yatırımdır ve inşallah Mayıs ayında açacağız. Orada da konaklama tesisleri, restaurant ve kafetaryaların olduğu, 250 m2 seyir terasının bulunduğu bir tesis olacak.

Hemen onun solunda Coşandere’ye giden ve tarihi Pontus’tan bile eski bir yol var. Orada Magnana adında yine çok eski bir kale var. O kalenin kalıntılarını da bulduk, DOKA ile birlikte bir yol çalışması yürütüyoruz. 2 milyon liralık bir proje. Orada çok güzel yer altı mağaraları var, şapeller var, çok ilginç şeyler var.

Sütlaç tescil edildi, sıra yorgancılıkta

Trabzon’da ilk defa beş tane ürün tescillendi, bir tanesi de Hamsiköy sütlacı. Hamsiköy sütlacı artık coğrafi bir işaret oldu. Bu çok önemli, çünkü bir turist haritaya baktığında tıklayınca Maçka’mız bir coğrafi işaret olarak çıkacak. Hemen peşinden belediye olarak biz de bir müracaat yapıyoruz: Yorgancılığı tescil ettireceğiz. Maçka’nın en eski mesleklerinden bir tanesi ve Türkiye’de ayırt edici özelliği olan Maçka’ya has motifleri olan bir yorgancılık kültürümüz var. Onu da 2018 yılı içinde tescil ettirecek ve coğrafi işaret haline getirmiş olacağız.

Biyolojik arıtma tesisi Trabzon’da ilk olacak

Mulaga deremizde büyük bir baraj çalışması var. Bu 800 milyon liranın üzerinde bedeli olan bir projedir. 2018 yatırım programına girdi. Türkiye’nin rakım olarak en yüksek ikinci barajı olacak. Maçka’da bir düğün salonu eksiğimiz vardı, onun için Emniyet Müdürlüğü’nün eski binasını aldık, eski ve yetersiz düğün salonumuzu onlara verdik. Böylece hem daha geniş ve modern bir düğün salonumuz olacak hem de Emniyet Müdürlüğümüz daha güvenli bir yerde inşa edilmiş olacak. Biliyorsunuz Trabzon’da bir polis okulu vardı. Söğütlü’deki polis okulu artık Esiroğlu’na taşındı. Yine Maçka sınırları dahilinde bir komando bölüğü kuruluyor. Jandarmanın yerini değiştiriyoruz, belediyenin önündeki parkı da dereye kadar açacağız. Maçka’nın yıllardır devam eden kanalizasyon problemini de yatırım programına aldırdığımız projeyle 2018 yaz aylarında çözmüş olacağız. Maçka Trabzon’un ilk biyolojik arıtmaya sahip kanalizasyonu Maçka’da olacak.

Karadeniz Manşet

 

Koray Koçhan Maçka Maçka Belediyesi Maçka Belediye Başkanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg