Bursa Uzungöl Derneği bir ilki gerçekleştirdi

Yıllardır hasreti çekilen bir buluşmaya imza atılarak Bursa, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya İlleri ve çevresinde yaşayan hemşehrilerimiz örnek bir organizasyonla bir araya geldi.

Bursa Uzungöl Derneği bir ilki gerçekleştirdi
Bursa Uzungöl Derneği bir ilki gerçekleştirdi Admin
Advert

24 Eylül 2017 Pazar günü Bursa Uzungöl Derneği’nin organize ettiği ve ev sahipliği yaptığı “Güney Marmara Trabzon, Çaykara ve Uzungöl Dernekleri Aile Pikniği ve Konser Şenliği” Bursa Osmangazi Gündoğdu piknik alanında gerçekleşti. Şölen yöresel yemeklerin ikram edildiği, Uzungöl temalı çeşitli ürünlerin sergilendiği ve başta çocuklar olmak üzere her yaşa hitap eden programların sergilendiği birbirinden güzel etkinliklerle öğle saatlerinde başlayıp hava kararıncaya kadar devam etti.

Binlerce hemşehrimizin yoğun ilgi gösterdiği şenlik, Bursa, İstanbul ve İnegöl’de faaliyet gösteren toplam dört Çaykara ve Uzungöl derneğinin bir araya gelmesi sonucu coşkuya dönüştü. Şenlik, Uzungöl, Bursa ve İstanbul’da faaliyet gösteren çok sayıda Uzungöl’lü işadamı ve esnafının maddi desteği ve sponsorluğunda gerçekleşti.

Bursa Uzungöl Dernek Başkanı Hikmet Yazıcı’nın yanı sıra, İstanbul Mecidiyeköy Dernek Başkanı Sait Albayrak, İstanbul Kaynarca Dernek Başkanı Fuat Aygün ve onursal başkan Muzaffer Karatay; Bursa Yenişehir Dernek Başkanı İdris Sağlam, İnegöl Derneği Yöneticileri bir araya geldiler.

Ayrıca Uzungöl Birlik Turizm ve BİRUZ TUR Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akyüz, Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akyüz ve Otel İşletmecisi İsmail Özbek de Uzungöl’den gelerek bu coşkuya iştirak etti.

Bursa’da faaliyet gösteren Mudanya Karadenizliler ve Trabzonlular Derneği Başkanı Engin Tokgöz ve Bursa Beşköylüler Derneği Başkanı Hasan Aydın’ın yanı sıra çok sayıda hemşehri derneği temsilcisi de şenlikte yer aldı. 

Dernek Başkanları Birlik Mesajı Verdi 

Sunuculuğunu “Karadeniz’in Gülü Fadime”nin yaptığı şenlikte açılış ve selamlama konuşması yapan Bursa Uzungöl Derneği başkanı Hikmet Yazıcı topluma net mesajlar verdi. Yazıcı, yaptığı konuşmada yaşadığımız kentlerde Karadeniz insanının mertliğini, dürüstlüğünü, çalışkanlığını, milli ve manevi değerlere bağlılığını; kıvrak zekası ile sevecenlik ve mizah yeteneğini doğru yansıtmanın ve bu değerlerle toplumda farkındalık oluşturmanın önemine işaret etti. 

Başta Uzungöl, Çaykara ve Trabzon’dakiler olmak üzere Marmara bölgesinde yaşayan hemşehrilerimizin yüzleştiği çeşitli sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlara kayıtsız olunmaması gerektiğini ifade eden Yazıcı, özellikle gençlerimizin eğitim ihtiyaçları ile iş ve meslek edinme konusundaki taleplerinin karşılanması hususunda işbirliği çağrısında bulundu.

Bilim ve iş dünyası ile ekonomi, siyaset ve sosyal alanlarda başarılarını kanıtlamış çok değerli insan zenginliğine sahip olmamıza rağmen bir araya gelme konusundaki eksikliğimiz sebebiyle bu değerlerden yeterince istifade edilemediğini ifade etti. Dernek çatısı altındaki buluşmaların önemine işaret eden Hikmet Yazıcı, bu buluşmaların aynı zamanda ülkemizde çokça muhtaç olduğumuz birlik ve beraberliğe de büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Sözlerini “Yaşasın Uzungöl, yaşasın Çaykara, Yaşasın Trabzon, Yaşasın Türkiye” diyerek bitiren Yazıcı, şölene katılan ve bu birlikteliğin oluşmasına emek veren herkese teşekkür etti.

Trabzon derneklerini temsilen bir konuşma yapan Mudanya Karadenizliler ve Trabzonlular Derneği Başkanı Engin Tokgöz, bir olmanın, birlik olmanın ve birlikte hareket etmenin önemine işaret ederek böylesi örnek bir organizasyonda bulunmaktan onur duyduğunu vurguladı.

İstanbul Merkez Uzungöl Derneği Başkanı Sait Albayrak da bu organizasyonların insanımızı bir araya getirmeye vesile olacağını, toplumumuzda aidiyet ve fedakarlık duygusunun ön plana çıkması gerektiğini; gelecek nesillerimize daha aydınlık yarınlar bırakabilmek için onlara örnek olma sorumluluğu taşıdığımızı ve bu maksatla bir araya gelindiğini ifade etti.

Program protokolde yer alan misafirlerin tebrik ve teşekkür konuşmaları ile ve sponsorların sağladığı değerli katkılara teşekkür videosunun sunumu ile devam etti.

Uzungöl Tablosu Açık Artırmada

Programın hazırlanması ve icrasında Bursa Uzungöl Derneği yöneticileri ile birlikte çok büyük emek ve gayret sarf ederek örnek fedakarlık ve maddi destekte bulunan işadamı Muzaffer Karatay, çerçevelenmiş Uzungöl tablosunu, şenliğe katkı sağlamak maksadı ile programda açık artırmaya sundu. Birbirinden değerli hemşehrilerimizin teklif verdiği açık artırma sonunda Bursa Yenişehir Trabzonlular Derneği Başkanı ve Uzungöl’lü İşadamı İdris Sağlam, 3000 TL karşılığında tabloyu satın alarak örnek bir davranış sergiledi.

Sırasıyla piyanist Mehmet İnal, kaval sanatçısı Süleyman Ağırman, kemençe sanatçısı Ahmet Karaca ve ses sanatçıları Nuray Aksoy ile Onay Şahin’in sahne aldığı etkinlikte binlerce kişi unutulmaz bir gün yaşadı.  Uzungöl, Çaykara ve Trabzon yöresine ait birbirinden güzel horon örnekleri sergileyen coşkulu kalabalık kendisini kemençenin, kavalın ve birbirinden güzel sanatçıların seslendirdiği şarkıların ritmine bırakarak saatlerce horon oynadı. Gün batımına kadar süren neşe ve coşku, havanın kararması ile birlikte sona erdi.

Dernek Başkanı Hikmet Yazıcı, Bursa’da bir ilk olarak gerçekleştirilen bu etkinliğin ilerleyen zaman içerisinde, geleneksel hale getirilerek dönüşümlü olarak Güney Marmara illerinde devam edeceğini ifade etti. Bu organizasyona maddi destek sağlayan Uzungöl, Bursa ve İstanbul’daki çok değerli işadamlarımıza, dernek yöneticilerine, yönetim kurulu üyelerine; programı onurlandıran binlerce Uzungöl sevdalısı ve hemşehrilerimize yürekten teşekkür ve tebrik ediyor; minnet, saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.       

Haber ve fotoğraflar: Abdullah Özen

Bursa Uzungöl Çaykara Hikmet Yazıcı Muzaffer Karatay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg