Reklamı Geç
Advert

Hilmi Türkmen: Konuyu daha iyi anlatmalıyız

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Kirazlıtepe Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları ve yıkım işlemi esnasında meydana gelen protesto olayları sonrasında Karadeniz Manşet’e özel açıklamalarda bulundu.

Hilmi Türkmen: Konuyu daha iyi anlatmalıyız
Hilmi Türkmen: Konuyu daha iyi anlatmalıyız Admin
kizilay_banner_300X250


Türkmen, meselenin kamuoyuna yansıtıldığı gibi olmadığını söyleyerek “Kimsenin evi zorla yıkılmıyor, yıkılmayacak. Rantsal dönüşüm iddiaları çok çirkin. TOKİ’ye sadece konutların yüzde 20’si kalacak ve bu işten ciddi zarar ediyor. Bu işin neresinde rant var?” dedi. Üsküdar Belediye Başkanı, daha sonra sözlerine şöyle devam etti

Dairelerin yüzde 80’i yine sahiplerine, yüzde 20’si verilecek

Kirazlıtepe’de proje çerçevesinde yapacağımız dairelerin yüzde 80’i yine sahiplerine verilecek, yüzde 20’si TOKİ’ye kalacak. TOKİ bu işten 300 milyon TL zarar edecek. Rant suçlamaları var. Bunun kim, neresinden rant elde edecek? Dünyada böyle bir oran yok! Size hangi müteahhit böyle bir oran verir? Yıktığımız binanın sahibi rızasıyla boşalttı, tahliye etti ve yıktık. Kimsenin evini zorla yıkmıyoruz ki. Biz şimdi deprem gerçeğini görüyoruz, deprem bölgesinde yaşıyoruz ve İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor. Yıllardır imar bekliyorlar, işte size imar. Adamın 100 m2 arsa üzerinde üç kat binası var, üç daire istiyor. Böyle şey olur mu? Biz 100 m2 arsası olana 2+1, 85-90 m2 bir daire veriyoruz. Arsasından imarda ne çıkıyorsa yüzde 80’ini veriyoruz.. 

TOKİ ilk defa zarar ediyor

Kimseyi yerinden zorla çıkarmıyoruz. İmar ise iki kattan altı kata çıkardık. Denizi gören yerlerde beş kata çıkardık. Şimdi biz bu durumda kime zarar ettirdik?  Dairelerini yapıp yine sahiplerine vereceğiz, oraya başkası gelmeyecek. Kirazlıtepe’de iki sene tapulu arsanın metrekaresi 200 TL iken şimdi 2000 TL. Bu nasıl kötülük etmektir ki emlak fiyatları bu kadar yükseldi? İmar arttı, emlak fiyatları arttı. 

Peki, biz bu işe neden girip de başımıza bela alıyoruz? Birincisi deprem gerçeği. İkincisi, bir örnek dönüşüm yapalım, insanlara bir örnek gösterelim istiyoruz. Oraya Çevre Bakanı ile TOKİ Başkanını getirdim. TOKİ’nin Türkiye’de 190 şantiyesi var, bu kadar zarar ettiği bir projesinin olmadığını söylüyor. Bana “Başkanım, ilk defa burada senin hatırına zarar edeceğim” diyor. Yine de insanlara yaranamıyoruz. 

Kimsenin evini zorla yıkmadık, yıkmayacağız

Geçen cumartesi meydana gelen olaylar tamamen provokasyondur. Kötü niyetli kişilere ne yazık ki bizim insanlarımızın bazıları da uymuştur. Kimsenin evini zorla yıkmadık. Şu anda anlaştığımız 51 kişi var ama ev bulup çıkabilmiş değiller. Ev buldukça çıkacaklar. Türkiye’de örneği olmayan bu işi bu kadar çarpıtmak da herkesin başarabileceği bir şey değil doğrusu. Rızası olmayanın evini yıkmak yok, zorla tahliye etmek yok, yapılacak dairelerin yüzde 80’i vatandaşa verilecek.

Karadeniz Manşet

Hilmi Türkmen Üsküdar Belediyesi Kirazlıtepe Kentsel dönüşüm Mehmet Özhaseki TOKİ
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Özkan şahin     2017-09-04 İmarı arttır, toki de dahil kimse zarar etmesin.....!!!! Üvey evlat olmadığımızıda o zaman fark edelim.....
Kirazlitepe mahallesi     2017-09-02 Cok fazla kahveler var kapansin
Kirazlitepe mah.     2017-09-02 Baskanim. Burda fazla kiraathaneler var ya. Bir cadde de 6 tane olurmu ya. Bide digerlerini daha sahmadim. Kapansin lutfen. Cok rahatsiz verici bayanlar caddeden yuruyemiyorlar yollarini degistiryrlar onlerinden gecmemek icin. Cok fazla var cok. Kapansin 1 tane yetmiyormu
Gökmen     2017-08-31 yazıda iki farklı anlatım var. biri yapılan dairelerin %80 i vatandaşa %20 si Toki ye diyor, diğer anlatım da 100 m2 arsası olana 80 m2 daire verilecek diyor. 100 m2 arsaya 5 katlı bina yapacağınızı söylüyorsunuz, %80 i 4 daire yapıyor eğer bunu arsa sahibine verirsen yaptığın dairelerin %80 ini vatandaşa vermiş olursun. diğer anlatımında ki uygulanan bu; 100 m2 arsan varsa sana 80 m2 lik daire diyosunuz, bu da 5 katlı binanın %20 si yapıyor. şimdi karar verin vatandaşa ne kadar vermiş oldunuz?
Celal     2017-08-30 Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen demiş ki: “Vatandaşın rızası olmadan dönüşüm gerçekleştirmiyoruz. Kirazlıtepe’deki protestolar tamamen provokasyondur. TOKİ bu işten zarar bile ediyor. Vatandaşa yüzde 80 verip, kendine yüzde 20 alıyor. 300 milyon zarar ediyor bu işten. Buna rağmen buraları dönüştürmemizin nedeni deprem gerçeğidir.” Ben de diyorum ki: “ Sayın Türkmen; Kirazlıtepe’de hakkını arayan insanlar, orada arsası olan insanlar. Provakatör falan değiller yani! Sizler bu memlekette her hakkını arayanı provakatör ilan ederseniz, mahşer günü hesabın içerisinden çıkamazsınız. Mahşerdeki hesap, imar hesabına da benzemez..! Sonra; bu deprem gerçeği, ne hikmetse, sadece iyi para eden parsellerde mi var da o noktalarda ısrar ediyorsunuz? Mesela Yavuztürk’e bir tek çivi dahi çakılmış değil. Oranın deprem riski yok mu peki? Ya da oradaki insanlar depremde ölürlerse ölsünler mi? Toki bu işten zarar ediyor sözünüze gelince; bir hesap yapalım: Kolay anlaşılsın diye 100 daire üzerinden hesaplayalım. Diyelim TOKİ 100 daire yaptı ve 20 sini kendisi alıp, 80 ini vatandaşa verdi. Ortalama 85 metrekare bir dairenin maliyet fiyatı, MAKSİMUM 125 bin lira olsa, TOKİ bu işe 12.5 milyon lira para harcayacak demektir. Şimdi; Çamlıca’nın eteklerinde bir dairenin fiyatı EN AZ bir milyon lira etse ( ki dairelerin pahalı olacağını sizler söylemiştiniz! ) TOKİ kendine kalan 20 daireyi 20 milyona satacak demektir. Bu durumda 20-12,5 = 7,5 milyon eder ki, görüldüğü üzere TOKİ bu işten kâr bile ediyor. Kaldı ki burada bizlerin itiraz ettiği durum, oran meselesi de değil. Böyle düşük imarla dönüşüme girersek arsalarımız ziyan olmuş olur. Asıl mesele bu! Bir bayana yakışmayacak belki ama, ÇOK AMA ÇOK ÖZÜR DİLEYEREK YAZIYORUM, bizleri aptal yerine koymayı bırakın lütfen! Her ne kadar çarpım tablosunu ezbere bilemiyorsak da, ABAKÜS KULLANARAK DA OLSA, bu tür hesapların içerisinden çıkabiliyoruz çok şükür! Bakmayın öyle yazım daha çok dikkat çeksin diye espriler yaptığıma, kızgınlığım bütün mizâhların ötesinde..!
Nihat     2017-08-30 Kirazlitepede hem de kendi hemsehrilerine "ya bu teklifi kabul edeesiniz ya da bakana iletirim buraya kimple yıkarız. Elinizdeki bulgurdan da olursunuz" diye tehdit savururken videon var baskan. Birak herkes imara gore kendi binasını yapsın. Gucu yetmetene toki kredi versin. Neden milyonlarca zara edecegi bir projete. Giriyor ki?
uskudarli     2017-08-30 200 tl ye koyde bile degil baskan sen önce dedigine kendin inan
hlk     2017-08-30 Sorun imarda kardeşim sizde hala anlayabilmiş değilsiniz nasıl şu anda başka yerlerde zenginler yeni imar çalışmalarıyla daha da zenginlestirilmeye calisilirken bu bolgedeki insanlarda biraz zenginlesmek istiyor birakacaksiniz bu bogaz mogaz hikayesini sanki bogazi goren onlarca yukseklikteki binalari biz gormuyoruz iste insanlar gorduklerine gore tepkilerini gosteriyor. Neden 100 m2 arsasi ve uc dairesi olanin 2 adet dairesi olmasinki umraniye ve fikirtepe ornekleri var caninin istedigine ver.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonya tereyağına AB coğrafi işaret başvurusu
Tonya tereyağına AB coğrafi işaret başvurusu
İshaklı'nın çocukları da Bordo-Mavi'ye büründü
İshaklı'nın çocukları da Bordo-Mavi'ye büründü