Muharrem Usta'dan önemli açıklamalar

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Kağıthane Trabzonsporlular Derneği'nin iftarına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Muharrem Usta'dan önemli açıklamalar
Muharrem Usta'dan önemli açıklamalar Admin
Advert

Kağıthane Trabzonsporlular Derneği, geleneksel iftar davetini Bilek Hotel’de düzenledi. İftara TBMM Grup Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 19. Dönem milletvekili İsmail Sancak, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, yönetim kurulu üyeleri Gencağa Meriç ve Yiğit Oğuz Duman, Kağıthane Belediye Başkan yardımcısı Ömer Kır, Kızılay eski Genel Başkanı ve Trabzonspor eski yöneticisi Tekin Küçükali, Milliyet Gazetesi Yazarı Aksal Yavuz, Kağıthane Trabzonsporlular Derneği yöneticileri ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

İftarın ardından konuşma bölümüne geçildi. Dernek başkanı İbrahim Tüfekçi kısa bir açılış konuşması yaparak Muharrem Usta’dan 50. Yılda şampiyonluk sözü istedi. Ardından mikrofona davet edilen Akif Hamzaçebi de dün Şırnak’ta şehit düşen askerlerimize rahmet dileyerek başladığı sözlerine Trabzonspor’un başarısı için herkesin destek vermesi ve Başkan Muharrem Usta’ya yardımcı olunması gerektiğini söyleyerek devam etti. Başarının kolay olmadığını ve sabrın gerektiğini vurgulayan Hamzaçebi, konuşmasını kısa keserek başka bir programa gitmek için müsaade istedi.

Son olarak konuşan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Trabzonspor’un ikinci yarıda 35 puan alması halinde gelecek sezona daha güçlü ve güvenli başlayacağını düşündüklerini ve bu hedefe ulaşıldığını söyledi. Özellikle son haftalarda takımın oyununun ve teknik yönetimin eleştirilmesinin haksızlık olduğunu, çünkü çok dar bir kadroyla mücadele edildiğinin altını çizdi. Usta, daha sonra özetle şunları söyledi.

Krizler iyi yönetilemedi

“Geçmişe baktığımızda, üç kritik dönem görüyoruz. 1996, 2005 ve 2011. Bu yıllarda şampiyonluğa çok yaklaşmış ama ulaşamamışız. Ondan sonraki dönemlerde tam bir dağılma süreci başlıyor ve toparlanmak yıllar alıyor. Hâlbuki iyi bir kriz yönetimi olsaydı; şampiyonluk bir sonraki sene, olmadı bir sonraki sene gelecekti. Şampiyonluğun tek başarı kriteri olmadığını da kabul etmeliyiz. Trabzonspor’un gelirini yıllık 90 milyon TL.’den 180 milyon TL’ye çıkardık -ki bu çok büyük bir artıştır- ancak gelir yine de faizlere ve geçmişten gelen harcamalara gidiyor. Ayrıca şöyle bir gerçek var: Trabzonspor şampiyon dahi olsa, İstanbul takımlarından birinin şampiyonluğunda elde ettiği gelirin ancak yarısını elde edebiliyor. Bu da demek oluyor ki biz onlarla ekonomik açıdan yarışamayız. Tek çaremiz alt yapıdan oyuncu yetiştirmektir. Ancak takdir edersiniz ki sağlıklı bir altyapı düzeninin kurulması ve meyve vermesi hemen mümkün olmuyor”

1461 doğru bir tercihti, ancak…

Muharrem Usta, soru cevap kısmında ise 1461 Trabzon ile ilgili gelen bir soruya da şu cevabı verdi.

“1461 Trabzon, kurulduğu dönemde doğru bir tercih ve uygulamaydı. Trabzonspor’a altyapıdan oyuncu yetiştirmek için en iyi yöntem buydu, çünkü o zamanın mevzuatı altyapıdan başka türlü oyuncu gelmesine pek elverişli değildi. Ancak sonraları hem mevzuat değişti hem de 1461 yarışmacı bir takım hüviyetine büründü. Süper Lig’e çıkması bile söz konusu oldu. Öyle olduğu zaman oyuncu yetiştirme misyonu ister istemez sekteye uğruyor, transferler devreye giriyor. Avrupa’ya baktığımız zaman bütün pilot takımların 3. Lig’de olduğunu görüyoruz. Mevcut haliyle 1461 Trabzon 50 milyon lira, faizleriyle birlikte yaklaşık 70 milyon TL gibi bir maliyet getirmiştir, sonuçta da Akhisar’ın altyapısı durumuna düşmüştür”

Karadeniz Manşet

Muharrem Usta Kağıthane Trabzonsporlular Derneği Trabzonspor İbrahim Tüfekçi Aksal Yavuz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg