Sera Gölü çöp sorunuyla boğuşuyor

Trabzon’un Uzungöl’den sonra önemli turizm destinasyonlarından biri olmaya aday olan Sera Gölü, misafirlerini üzerindeki çamur ve çöplerle karşılıyor.

Sera Gölü çöp sorunuyla boğuşuyor
Sera Gölü çöp sorunuyla boğuşuyor Admin
Advert

Trabzon’un önemli turizm merkezlerinden biri olmaya aday olan ve kirlenmemesi için milyonluk yatırımın yapıldığı Sera Gölü misafirlerini üzerindeki çöpler ve kötü bir görüntü ile karşılıyor.

Akçaabat ilçesi Yıldızlı mahallesinde 1950 yılında meydana gelen heyelan sonrasında oluşan Sera Gölü’ne turizm potansiyelinin arttırılması için son yıllarda DSİ tarafından yapılan milyonluk yatırımlar da çare olamadı. Trabzon’un Uzungöl’den sonra önemli turizm destinasyonlarından ve özellikle Arap turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Sera Gölü üzerindeki çöpler ve çamur tabakası ile kötü bir görüntü çiziyor. Gölün 360 derece dolaşılabilmesi için çalışmalar devam ederken, işletmeciler ve ziyaretçiler gölün temizlenmesini istiyor.

Sera Gölü Gül Tesisleri İşletme Müdürü Erol Kuzur, göldeki kirliliğe DSİ tarafından yapılan bentlerin bile çare olamadığını söyledi. Kuzur “Gölden yukarıda 10-15 tane köy var. Halkın bilinçli olmayışından dolayı yukarıda bentler yapıldığı halde yine de çöp ve kirlilik sorununu aşamadık. Yukarıdan gelen çamur suları gölün tabanında balçığa da neden oluyor. Gölün altında yaklaşık 2 metrelik balçık var. O da zaman zaman gölün yüzeyine çıkıyor. Burasının balçıktan temizlenmesi lazım. Burasını balçıktan temizlemek Uzungöl'den belki de daha zor. Yukarıda daha derli toplu bir önleyici set oluşturulabilir veya çöp ağları kurulabilir. Yerli ve yabancı turistler buraya geliyor ama bu görüntüyü beğenmiyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: 61 Medya

Trabzon Sera Gölü çöp
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg