Haluk Pekşen Başbakan'a sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 16 Nisan Referandumu öncesi AK Parti iktidarının kamu görevlileri eliyle toplum üzerinde baskı kurduğunu iddia etti.

Haluk Pekşen Başbakan'a sordu
Haluk Pekşen Başbakan'a sordu Admin
Advert

Pekşen “16 Nisan referandumunda anti - demokratik bir anayasanın demokratik yollarla kabul görmeyeceğini anlayan AKP iktidarı, devletin kurumları ve kamu görevlileri eliyle başta mahalle muhtarları olmak üzere, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. AKP iktidarının, hukuk ve yasaları askıya alarak, anayasal düzeni ortadan kaldırarak toplum üzerinde oluşturmaya çalıştığı bu baskı, aslında anayasa değişikliği ile oluşturmaya çalıştıkları Türkiye’nin nasıl bir toplum olacağını da çok açık bir biçimde ortaya koymaktadır.” dedi.

Pekşen hükümetin meclisin hâkimiyetini ortadan kaldırmayı istediğini söyleyip “Tek bir kişinin tüm yetkileri elinde tuttuğu bu anti – demokratik anayasayı demokratik yollarla topluma kabul ettiremeyeceğini anladığı için elindeki devlet olanaklarını kullanarak muhtarlara, sivil toplum örgütlerine, esnafa, çiftçiye ve bütün bir topluma baskı uygulamaya çalışmaktadır. Ülkede yaşanan bu anti – demokratik, baskıcı durumu bir soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine de taşıdık.” diye konuştu.

BAŞBAKANA SORUYORUM…

Mecliste ilettikleri soru önergesinde sordukları soruları tekrarlayan Pekşen Başbakana sorular iletti. Pekşen “Muhtarlar, sivil toplu örgütleri ve vatandaşlar üzerindeki bu hukuk dışı baskıların ortadan kaldırılması için herhangi bir çabanız ve kararınız var mıdır?  Bu baskıları ortadan kaldırarak, toplumun özgür ve demokratik bir ortamda referanduma katılmalarını sağlayacak ne gibi tedbirler alınmıştır? 16 Nisan Anayasa Değişiklik Referandumunda sandık güvenliğine yönelik kamuoyundaki endişeleri giderecek ve adil bir referandum yapılacağına ilişkin toplumda güven oluşturacak çalışmalar yapılmakta mıdır?” soruları illetti.

ASLA BOYUN EĞMEYECEK…

Başbakana seslenen Pekşen “Muhtarlar, sivil toplu örgütleri ve vatandaşlar üzerindeki bu hukuk dışı baskılar derhal sona erdirilmeli, toplumun özgür ve demokratik bir ortamda referanduma katılmasının bütün koşulları derhal sağlanmalıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk uzun yıllar öncesinden bugünleri görerek bizi uyarmıştır. Atatürk’ün ‘Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden içerdeki cephedir.’ sözü tam da bugün AKP iktidarının bu toplumu esir almaya yönelik tutumunu ortaya koymaktadır. Ancak, toplumu baskı ve zorla yönlendirmeye, esir almaya çalışmak AKP iktidarının boyunu çok aşan bir durumdur. İşte tam da bu nedenden dolayı şu iyi bilinmelidir ki, Türk milleti memleketi temelinden yıkmaya çalışan içerdeki cepheye ve bu cephenin toplum üzerinde oluşturmaya çalıştığı bu karanlık baskıya asla boyun eğmeyecektir.” dedi.

Pekşen son olarak “16 Nisan’da devletin evet baskısına karşın, sandığın dolup taşan HAYIR cevabı, aynı zamanda Türk milletinin AKP’ye vereceği tarihi bir ders olacaktır.” İfadelerini kullandı.

61MEDYA – BERKAY GÜNTEKİN

chp haluk pekşen trabzon milletvekili
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg