Yeterince balık tüketmiyoruz

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Dr. Erdinç Güneş, dünyada kişi başına ortalama 19 kilogram balık tüketilirken, Türkiye’de ise bu rakamın 6.5 kilograma düştüğünü söyledi.

Yeterince balık tüketmiyoruz
Yeterince balık tüketmiyoruz Admin
Advert

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Dr. Erdinç Güneş, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yeterince balık tüketilmediğine dikkat çekerek dünyada kişi başına ortalama 19 kilogram balık tüketilirken, Türkiye’de ise bu rakamın 6.5 kilograma düştüğünü söyledi.

Ülkemizin su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği bakımından geniş imkân sunduğunu ifade eden Güneş, “Ülkemizi üç taraftan çevreleyen denizlerimiz, akarsularımız, göl ve barajlarımız bizlere su ürünleri avcılığı yetiştiriciliği bakımından geniş imkânlar sunmaktadır. Ancak geçmişte sınırsız olduğu savunulan doğal ve deniz kaynaklarının aslında ne kadar sınırlı olduğu tüm gerçekliği ile hissedilmektedir. Ekonomik gelişmeler neticesinde doğal kaynakları kullanım imkânları giderek artmış ve bu kaynakların korunması gerektiği ortaya çıkmıştır. Su ürünleri avcılığında dünya genelinde sıfır koruma tedbirleri getirilmekte ve uygulanmaktadır. Bakanlığımızın su ürünleri politikalarının ana hedefi deniz ve iç sulardaki su ürünleri kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir işletilmesini sağlamaktır. Başta biz yöneticiler olmak üzere bilim insanları, balıkçılarımız hep birlikte bu kaynakların korunmasından ve sürdürülebilir işletilmesinden sorumluyuz. Bunun için iş birliği ve güç birliği yapmak zorundayız. Sadece bugünü değil geleceğimizi düşünmek zorundayız. Dünyadaki su ürünleri üretimi 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 167 milyon ton olup bunun 93 milyon tonu avcılıktan, 74 milyon tonu ise yetiştiricilikten elde edilmiştir. Ülkemizde yıllık 600-700 bin ton civarında su ürünleri istihsal edilmektedir. 2015 yılında su ürünleri üretimi 672 bin ton olarak gerçekleşmiş bunun 432 tonu avcılıktan 240 bin tonu ise yetiştiricilikten elde edilmiştir.” diye konuştu.

Türkiye'de balık tüketiminin dünya ortalamasının çok altında olduğunu kaydeden Güneş, “Ancak şunu üzülerek ifade etmeliyim ki ülkemizde önemli miktarda su ürünleri üretimi olmasına rağmen bu değerleri yeterince tüketmiyoruz. Dünyada kişi başına tüketim ortalama 19 kilogram iken bu miktar ülkemizde 6.5 kilogram civarındadır. Balıkçılarımız tarafından bin bir zahmetle denizlerimizden elde edilen besin değeri yüksek olan bu değerli ürünler özellikle avcılığın serbest olduğu dönemde taze ve bol olması nedeniyle sofralarımızda sık sık yer vermeliyiz.” dedi.

HAMSİ HİÇBİR YERDE BİZİM KADAR SEVİLMİYOR

Dünyada 80 milyon ton balık üretiminin yüzde 10’unu hamsinin oluşturduğunu kaydeden Güneş, hamsinin ülkemizde sevildiği kadar diğer ülkelerde sevilmediğini söyledi. Güneş, “Hamsi bizim ülkemize farklı arz edilmektedir. Dünyada 80 milyon ton balık üretiminin yüzde 10’unu hamsi oluşturmaktadır. Ancak bu kadar geniş bir alanda bu kadar üretime rağmen hamsi hiçbir yerde bizim ülkemizdeki kadar sevilmemekte, bizim ülkemizdeki kadar kültürüne, ekonomisine, sosyal yaşantısına konu edilmemektedir. Biz gerçekten hamsiyi farklı görüyoruz, farklı seviyoruz.” şeklinde konuştu.

TEKNELERİ UYDUDAN TAKİP EDECEĞİZ

Teknelere bakanlıkça takılacak cihazlar sayesinde an be an izleneceğini kaydeden Güneş, “Denetimde etkinliğin sağlanması için personel alımı dahi teknik altyapıyı güçlendirmeye özel gösteriyoruz. Bu amaçla 65. Hükûmetin programında da yer aldığı üzere avcı teknelerin takibi, kontrol ve kayıt altına alınması amacıyla balıkçı gemilerin izleme sistemini hayata geçiriyoruz. Tasarımı, yazılımı ve üretimi tamamen ülkemizde yapılan bu sistemle 12 metrenin üzerindeki bin 350 balıkçı gemimiz denizlerdeki avcılık faaliyetlerini uydu üzerinden anlık olarak izleyeceğiz. Av faaliyetlerine ilişkin verileri de kayıt altına alacağız. Bu cihazların temini ve balıkçı gemisine takılması için tüm masraflar bakanlığımızca karşılanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Balık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg