İftarda balık yemek tavsiye ediliyor

KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahittin Kahveci, Ramazan ayında iftar yemeği ve iftarda balık yenilmesinin önemi konusunda açıklamalarda bulundu.

İftarda balık yemek tavsiye ediliyor
İftarda balık yemek tavsiye ediliyor Admin
Advert

Prof. Dr. Bahittin Kahveci, “İnsanların sağlıklı olmasında dengeli beslenme son derece önemlidir. Bu kapsamda Ramazanda iftar yemeğinin önemi daha bir öne çıkmaktadır. Çünkü uzun süren bir açlıktan sonra yemek yeme durumu söz konusudur. Bu amaçla ideal bir iftar yemeği şöyle olmalıdır: İlk önce oruç su veya hurma ile açılır. Hemen arkasından çorba içilir ve 3-5 dakika ara verilir. Daha sonra kan şekerini ani yükseltmeyecek bir yemek ile devam edilir. Bu yemek renkli bir salata ile desteklenir. İşte bu amaç için balık çok uygun bir besindir." dedi

Balığın hem protein içeriği ve hem de omega-3 yağ içermesi nedeniyle önemli bir besin olduğunu söyleyen Kahveci,  "Bunun için, İbn-i Sina’ya göre balık sağlık için çok faydalı bir besindir. Balıkta bulunan omega-3 yağı; damar sertliği, tansiyon, kalp-damar ve felç gibi hastalıkları önlediği araştırmalarla gösterilmiştir. Bu yağlara iyileştiren yağlar diyoruz. İşte bu nedenlerden dolayı iftarda balık içerikli bir yemek dengeli beslenme kapsamında uygun olur. Böyle bir iftar yemeğinde aşırı yemek durumu da olmayıp uzun süre tokluk hissi oluşacağından sık sık yeme isteği de oluşmaz." şeklinde konuştu. Prof. Dr. Kahveci sözlerini şöyle noktaladı "İftarda soframızın renkli ve ana yemeğimizin balık olması dengeli beslenmemiz için çok uygundur. Yemeğiniz balık, sağlığınız iyi olsun. Hayırlı Ramazanlar dilerim.”

Prof. Dr. Bahittin Kahveci İftar Balık KTÜ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg