TTSO’nun büyük başarısı

Türkiye’nin ilk Biyoteknoloji ve İnovasyon Merkezi kuruluyor.

TTSO’nun büyük başarısı
TTSO’nun büyük başarısı Admin
Advert

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğinde ilk kez Trabzon'da kurulacak ve Karadeniz'in zengin florasından yararlanılarak ilaç başta olmak üzere yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi amaçlanan Biyoteknoloji ve İnovasyon Merkezi'nin ihalesi gerçekleştirildi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, TOBB'un katkılarıyla, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve TTSO iş birliğinde Trabzon'daki Teknokent'te, Türkiye'nin ilk Biyoteknoloji ve İnovasyon Merkezi'nin kurulacağını belirtti. Biyoteknoloji kısmında bölgenin zengin florasının değerlendirileceği merkezin ihalesinin tamamlandığını bildiren Hacısalihoğlu, merkez için Teknokent’teki 11 bin metrekarelik arsada, TOBB tarafından 7 bin 400 metrekarelik 4 katlı bina yapılacağını ifade etti. Hacısalihoğlu, bir kısmı biyoteknoloji, bir bölümü de inovasyon merkezi olarak kullanılacak merkezin yapımı için düzenlenen ihaleye 8 firmanın katıldığını, ihaleyi Erzurum merkezli bir firmanın yaklaşık 7 milyon 900 bin liralık bedelle kazandığını kaydetti.

BÖLGENİN ZENGİN FLORASI DEĞERLENDİRİLECEK

Biyoteknoloji merkezinde yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizde zengin bir flora bulunuyor. Odun dışı 3 bin 500’e yakın orman ürününün bu merkezde geliştirilmesi suretiyle ticarileşmesini ve uluslararası standartlara uygun hâle getirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. İlk etapta bitkilerin özütünden başlamak suretiyle daha ileri aşamada ilaç sanayinde kullanılmak üzere adım adım çalışmaları yapacağız.”

BİR YILDA TAMAMLANACAK

Binanın diğer yarısının da inovasyon merkezi olarak kullanılacağını vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi: “İnovasyon merkezinin de yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi, aynı zamanda kuluçka merkezi olarak kullanılması diğer taraftan tam bir eğitim ve araştırma merkezi olarak yapılandırılması doğrultusunda çalışmalar sürüyor. En büyük arzumuz bir an önce tamamlanması. İhalede verilen süre bir yıl. Biz de bu süre içinde merkeze koyacağımız makine ve teknolojinin programını yapıyoruz. Çalışmaları tamamladık. Bakanlıktan da bunların alınması ve inşaatın bitirilmesiyle merkezimizi açmış olacağız.”

TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILIYOR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, geleceğin merkezi olarak yapılan binanın hayata geçirilmesi konusunda büyük katkı sunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür ederek “Odalar arasında okul yapılması gibi alışılagelmiş bir sistem vardı. Okul yapanımız çok. Ama Türkiye’de ilk kez böyle bir konuya biz girdik. İlk uygulama Trabzon’a olacak.” dedi.

TRABZON MERKEZ OLACAK

Teknoloji üreten firmalarımıza imkânlar sağlanacağının altını çizen Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “3 yıl içinde 100 firmayı hedefledik. Böylece katlayarak gidilmesi neticesinde Trabzon’u yüksek teknolojik ürün üretilen bir merkez hâline getirmeyi hedefliyoruz. Trabzon’a büyük sanayi olmaz mantığı herkes tarafından konuşuluyor. Ama burada teknik üniversite var. Buradan mezun olan mühendisleri yetiştirmek ve firma sahibi yapmak suretiyle, ülkenin geleceğine ileri teknoloji konusunda da katkı yapacağımızı düşünüyoruz. Odamız Türkiye’de ilk kez böyle bir adımı atmış oluyor.”

Günebakış

Trabzon Biyoteknoloji İnovasyon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Balıkesir'de büyük Çepni buluşması
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg
Sebahattin Arslantürk: Hedef dekar başına 500 kg